Sanal nükleer fizik laboratuvarı: Geiger-Müller dedektörü ile deneyler
Virtual nuclear physics laboratory: Experiments with the Geiger-Müller detector
- Tez No: 790474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
2020 yılında başlamış olan Covid-19 pandemisi sebebiyle tüm dünyada, örgün eğitim sistemi aniden online hale geçmiş ve bu yüzden özellikle uygulamalı derslerin işleyişi ciddi boyutta etkilenmiştir. Bu çalışmada, Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Nükleer Fizik Anabilim Dalı olarak nükleer fizik deneylerinin işleyişinin her koşulda sağlanabilmesi için fiziksel deney listemize ait deneyleri kapsayıcı nitelikte simülasyonlar hazırlanmıştır. Geiger-Müller dedektörü kullanılarak yapılan 4 deneyden oluşan sanal laboratuvar, açık kaynak kodlu, ücretsiz ve kullanıcı dostudur. Sanal laboratuvar web işaretleme dili HTML5, programlama dili olarak ise CSS ve JavaScript kullanılarak oluşturulmuştur. Bu çalışma sayesinde uygulamalı nükleer fizik derslerinin zaman ve mekandan etkilenmeyecek şekilde gerçekleşebilecektir. Ayrıca; deneylerin sanal laboratuvarda yapılabilecek olması sebebiyle farklı özelliklerde radyoaktif kaynak kullanımı, deney tekrarları ve radyasyon güvenliği ile ilgili konularda, kullanıcı ve eğitici açısından önemli avantajlar sağlanmaktadır. Hazırlanan Sanal Laboratuvarda bulunan simülasyonlar ile 4 farklı deney yapılmıştır. Simülasyon ile elde edilen sonuçların tutarlılığı farklı yöntemlerle test edilmiş. Laboratuvarda yapılan fiziksel deneyler, teorik hesaplar ve simülasyon sonuçları ile karşılaştırılmış ve birbirleri ile uyumlu oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Due to the Covid-19 pandemic that started in 2020, the formal education system suddenly went online all over the world, and therefore the functioning of applied courses was seriously affected. In this study, to ensure the functioning of nuclear physics experiments under all conditions, as Kocaeli University Faculty of Arts and Sciences Physics Department Nuclear Physics Department, simulations covering the experiments belonging to our physical experiment list have been prepared. The virtual laboratory, consisting of 4 experiments using the Geiger-Müller detector, is open source, free and user-friendly. The virtual lab was created using HTML5, the web markup language, and CSS and JavaScript as the programming language. Thanks to this study, applied nuclear physics lessons will be realized in a way that will not be affected by time and space. Moreover, since the experiments can be carried out in the virtual laboratory, significant advantages are provided for the user and the trainer on the use of radioactive sources with different characteristics, experiment repetitions and radiation safety. Four different experiments were carried out with the simulations in the prepared Virtual Laboratory. The consistency of the results obtained with the simulation was tested with different methods. The physical experiments carried out in the laboratory were compared with the theoretical calculations and simulation results and they were found to be compatible with each other.