Tek frekanslı işaretlerin tayini
Estimating single frequency signals
- Tez No: 79051
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN DİLAVEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET TEK FREKANSLI İŞARETLERİN TAYİNİ Bu çalışmada bir veya birden fazla frekansa sahip olan işaretlerin, bu frekanslarının kestirim işlemi teorik olarak incelenmiş ve C dilinde ve Borland C++ editörü kullanılarak bir simülasyon programı yapılmıştır. Ayrıca işaretin tam olarak tayin edilebilmesi için gerekli olan diğer iki bileşen, genlik ve fazların bulunması teorik olarak incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken, çoğu işaretlere uygulanabilirliği ve teorik işlemlerdeki sadeliği nedeniyle sinüzoidal işaretlerin toplamından oluşan bir veri modeli kullanılmıştır. FFT tabanlı olarak yapılan çözümler, bu tip algoritmaların frekans kestiriminde en başarılı yöntemler olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada kullanılan algoritma, frekans kestiriminde veri kayıtlan sınırlı olsa bile yüksek performans göstermekte ve hızlı bir şekilde kestirim işlemini gerçekleştirebilmektedir. Bu da kestirim işleminden maksimum verim alınmasını sağlar. ANAHTAR KELİMELER : Frekans kestirimi, işaret tayini, FFT, periodogram
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ESTIMATING SINGLE FREQUENCY SIGNALS On this project theoretically examined the signal consisting one or more than one frequencies and their estimation, that programmed of the simulation which is used C language and Borland C++ editors. Additionally theoretically examined of the other two components as phase and amplitude which is essential for finding the exact of the signals. During the examination a data models that covers collected sinusoidal signals used due to applicable of the many signals and being simpleness of the theoretically calculation. The solutions of the FFT base is exposed the most succeeded way that estimation of the frequency on this type of algorithm. The algorithm which is used on this project shows a high performance although on the frequency estimation, the data registrations are limited and can be capable fast estimation. So as a result it provides maximum productivity of the estimating process. KEYWORDS : Frequency estimation, signal estimation, FFT, periodogram