Yolcuların gelecekteki araç içi mekan kullanım ihtiyaçları ve otonom araç tasarımı üzerindeki etkisi
Future passenger needs in interiors and its impact on autonomous vehicle
- Tez No: 790569
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İlerleyen teknolojiyle birlikte otomotiv sektörü araç teknolojilerini otonom sürüş içeren tasarımlara yöneltmiştir. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar incelendiğinde otonom araç iç mekan tasarımında geliştirmeye yönelik fırsatlar görülmüştür ve kapsamda geniş çaplı bir araştırma yapılması hedeflenmiştir. Araştırmanın ilk adımı olarak belirlenen hedeflere yönelik çeşitli sorular içeren bir anket çalışması oluşturulmuştur. Anket çalışmasında en verimli sonucu almak adına literatür araştırması yapılmış ve en uygun anket türü seçilmiştir. Konuyu hiç bilmeyen insanlara bile fikir oluşturması adına tarafımızca tasarlanan görseller eklenerek anket tamamlanmıştır. Bu araştırmada Amerika, Asya, Avrupa gibi farklı pazarların beklentilerini anlamak hedeflenildiği için anket ilgili ülkelerin yerel dillerine çevrilerek 25 farklı ülkeye ulaştırılmıştır. Toplamda 7510 yanıta ulaşarak hedeflenen geniş araştırmaya ulaşılmıştır. Ülkelerden gelen sonuçlar, pazarlara göre sınıflandırılmanın yanı sıra, yaş, cinsiyet gibi demografik özelliklere göre de filtrelenerek analiz edilmiştir. Farklı kullanım alışkanlıklarına sahip insanlardan alınan sonuçlara göre, araç iç mekanlarının nasıl kullanılmak istendiği, ergonomik anlamda beklentileri, ayırabilecekleri bütçeleri, güvenlik ve hijyen için neye ihtiyaç duydukları yorumlanmıştır. Böylece, otonom araçların iç tasarımıyla ilgili gerçekçi beklentilerin ne olduğunu analiz edilmiştir. Bu araştırmadan çıkarılan sonuçların sektördeki iç mekanda bulunan sistemlerin tasarımlarına yön vermesi amaçlanmaktadır. Ayrıca teknolojiye duyulan güvenin artırılması, hijyen konusundaki endişenin azaltılması ve çevreye duyarlı tasarımların için yeni çalışma alanları yaratılmıştır.
Özet (Çeviri)
With advancing technology, the automotive industry has directed vehicle technologies towards designs that include autonomous driving. When the studies conducted in this direction were examined, opportunities for improvement in autonomous vehicle interior design were seen and a large-scale research was aimed to be conducted. As the first step of the research, a questionnaire study containing various questions was created for the determined objectives. In order to get the most efficient results in the survey study, literature research was conducted and the most appropriate survey type was selected. The questionnaire was completed by adding visuals designed by us in order to create an idea even for people who do not know the subject at all. Since this research aims to understand the expectations of different markets such as America, Asia and Europe, the survey was translated into the local languages of the relevant countries and delivered to 25 different countries. In total, the targeted broad research was achieved by reaching 7510 responses. In addition to being classified according to markets, the results from the countries were also filtered and analyzed according to demographic characteristics such as age and gender. According to the results received from people with different usage habits, how they want to use vehicle interiors, their expectations in terms of ergonomics, the budget they can allocate, and what they need for safety and hygiene were interpreted. Thus, we analyzed what realistic expectations are for the interior design of autonomous vehicles. The results of this research are intended to guide the designs of the systems in the interior of the sector. In addition, working areas have been created to increase confidence in technology, to reduce concern about hygiene and to work on environmentally sensitive designs.