Türkiye ve Rusya'nın karşılaştırmalı Balkan politikaları: Sırbistan ve Bosna-Hersek örnekleri
Comparative Balkan policies of Turkey and Russia: The cases of Serbia and Bosnia-Herzegovina
- Tez No: 790579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, 1990'lardan sonra Türkiye ve Rusya'nın Balkan politikasını uluslararası ilişkiler teorileri olan realizm, konstrüktivizm ve liberalizm merceğinden karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma ile Bosna Savaşı ve Kosova Savaşı'nda Türkiye ve Rusya'nın tutum ve eylemleri analiz edilerek, bu teorilerin Türkiye ve Rusya'nın Balkanlar'daki farklı yaklaşımlarını açıklamaya nasıl yardımcı olabileceği incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, iç ve dış politika gibi diğer faktörlerin yanı sıra bölgedeki son gelişmelerin Türkiye ve Rusya'nın Balkanlar'a yaklaşımını nasıl şekillendirdiği de incelenmektedir. Çalışma, Türkiye ve Rusya'nın sahip olduğu farklı norm ve tutumların yanı sıra Balkanlar'a yaklaşımlarını şekillendiren iç ve dış politika faktörlerine ve bölgedeki eylemlerini ve konumlarını nasıl şekillendirdiklerine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the Balkan policy of Turkey and Russia after the 1990s through the lens of realism, constructivism and liberalism, which are the theories of international relations. This study analyses the attitudes and actions of Turkey and Russia in the Bosnian War and the Kosovo War and examines how these theories can help explain the different approaches of Turkey and Russia in the Balkans. In addition, this study examines how recent developments in the region, as well as other factors such as domestic and foreign policy, have shaped Turkey and Russia's approach to the Balkans. The study sheds light on the different norms and attitudes of Turkey and Russia, as well as the domestic and foreign policy factors that shape their approach to the Balkans, and how they shape their actions and positions in the region.