Analyzing revenue increase in mobile games through update releases
Güncelleme yayınları yoluyla mobil oyunlardaki gelir artışını analiz etmek
- Tez No: 790578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Mobil oyun endüstrisi son on yılda önemli bir büyüme kaydetti ve gündelik bulmaca oyunları bu büyümenin ön saflarında yer aldı. Bu oyunların ücretsiz olması ve oynaması kolay olması onları pek çok kişi için popüler bir eğlence kaynağı haline getiriyor. Geliştiriciler, oyun deneyimini iyileştirmek ve yeni özellikler eklemek için sık sık oyunlarına güncellemeler yayınlayarak mobil oyunlardan elde edilen gelirde artış sağlar. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, oyun endüstrisinin tarihini ilk yıllarından itibaren keşfederken, ikinci bölüm mobil oyun endüstrisini inceliyor ve başarılı gündelik bulmaca oyunlarının ortak özelliklerini araştırıyor. Bu oyunların büyümesinde kilit rol oynayan faktörler bu bölümde belirlenir. Son bölümde, iki özel mobil oyunun, Merge Mansion ve Gardenscapes'in gelir artışı, dört güncelleme sürümüyle analiz ediliyor. Çalışma, bu oyunların resmi web sitelerinden veri topluyor ve güncellemelerden önceki ve sonraki gelirleri karşılaştırarak gelir artışını hesaplıyor. Bu çalışmanın bulguları, güncelleme yayınları yoluyla mobil oyunların gelir artışına ilişkin bilgi sağlar ve geliri artıran etkili güncellemeler oluşturmak isteyen oyun geliştiricileri için değerli olabilir.
Özet (Çeviri)
The mobile gaming industry has seen significant growth in the past decade, and casual puzzle games have been at the forefront of this growth. These games are free and easy to play, making them a popular source of entertainment for many. Developers frequently release updates to their games to improve the gaming experience and add new features, leading to an increase in revenue generated from mobile games. This study consists of three parts. The first part explores the history of the game industry from its earliest years, while the second part examines the mobile gaming industry and investigates the common features of successful puzzle casual games. The factors that played a key role in the growth of these games are determined in this section. In the final section, the revenue growth of two specific mobile games, Merge Mansion and Gardenscapes, is analyzed through four update releases. The study collects data from the official websites of these games and calculates revenue growth by comparing revenue before and after the updates. The findings of this study provide insight into the revenue growth of mobile games through update releases and can be valuable for game developers looking to create effective updates that increase revenue.