Türkiye'de turizm sektöründe dijital dönüşüm: Turizm 4.0
Digital transformation in Turkey tourism sector: Tourism 4.0
- Tez No: 790655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KUTLUAY TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gün geçtikçe gelişen teknoloji, bütün sektörleri etkisi altına almaktadır. Bu sektörlerden birisi de turizm sektörüdür. Turizm sektöründe ziyaretçilerine en iyi hizmeti sunmak adına teknolojinin etkin kullanımı oldukça önemlidir. Diğer yandan gelişen teknolojiyle, ziyaretçilerin turizm işletmelerinden beklentileri artmaktadır. Bu nedenle turizm sektöründe birçok teknolojiye yer verilmiştir. Bu teknolojilerin temelleri endüstriyel dönemlerle atılmıştır. Her bir dönemin turizm sektörüne farklı katkıları olmuştur. Bu dönemlerden, Endüstri 4. 0 beraberinde; Turizm 4. 0, dijitalleşme, dijital turizm, akıllı şehir, akıllı turizm, Toplum 5. 0 ve Turist 5. 0 kavramlarını oluşturmuştur. Çalışmanın amacı; Türkiye'de turizm sektöründe dijital dönüşümü analiz etmektir. Bu bağlamda dijital dönüşüm ve Turizm 4. 0 kavramları ana eksende ele alınmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda Türkiye'nin Turizm 4. 0 açısından güçlü yanları; geniş turizm kaynaklarına sahip olması, coğrafi konumunun iyi oluşu, Türkiye'de turizmde yeni pazar bulma kapasitesinin varlığı, teknolojiye hızla uyum sağlayabilmesi, misafirperver bir ülke olması, kriz yönetim tecrübelerine sahipliği, iç turizme duyulan güven iken zayıf yanları ise; yatırım yapma atmosferinin bulunmaması, kredi faizlerinin yüksek olması, enflasyon değerinin yanıltıcı oluşu, tüketici araştırmalarındaki veri eksiklikleri, personel eksikliği ve eğitimdeki teknolojik yetersizlikler olarak tespit edilmiştir. Bu tespitlerden yola çıkılarak Türkiye'nin Turizm 4. 0'a ulaşması konusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The developing technology day by day affects all sectors. One of these sectors is the tourism sector. Effective use of technology is very important in order to provide the best service to its visitors in the tourism sector. On the other hand, with the developing technology, the expectations of the visitors from tourism enterprises are increasing. For this reason, many technologies are included in the tourism sector. The foundations of these technologies were laid in industrial periods. Each period has made different contributions to the tourism sector. From these periods, Industry 4.0 along with it; Tourism 4.0 has created the concepts of digitalization, digital tourism, smart city, smart tourism, Society 5.0 and Tourist 5.0. Purpose of the study; To analyze the digital transformation in the tourism sector in Turkey. In this context, the concepts of digital transformation and Tourism 4.0 are discussed on the main axis. Qualitative research method was used in the study. As a result of the study; Turkey's strengths in terms of Tourism 4.0; Having wide tourism resources, good geographical location, capacity to find new markets in tourism in Turkey, being able to adapt quickly to technology, being a hospitable country, having crisis management experience, confidence in domestic tourism, while its weak points are; lack of investment atmosphere, high loan rates, misleading inflation value, data deficiencies in consumer research, lack of personnel and technological inadequacies in education. Based on these findings, suggestions have been developed for Turkey to reach Tourism 4.0.