Ev sahibi bakış açısıyla uçtan uca konaklama paylaşımı: Ölçek geliştirme ve geçerlilik
Peer-to-peer accommodation sharing from the host perspective: Scale development and validation
- Tez No: 988757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER TÜRKMENDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
Özet
Paylaşım ekonomisi, dijital teknolojilerin yükselişi ve küresel ağların yaygınlaşmasıyla birlikte, atıl durumdaki varlıkların ve becerilerin dijital platformlar aracılığıyla paylaşılmasını içeren yeni bir ekonomik model olarak ortaya çıkmıştır. Bu dönüşüm, özellikle turizm sektöründe“uçtan uca konaklama”(peer-to-peer accommodation) sistemlerinin büyümesine yol açtığı görülmektedir. Geleneksel otelcilik anlayışına alternatif sunarken, ev sahiplerine de ek gelir imkânı sağlarken, misafirlere otantik ve uygun fiyatlı konaklama deneyimleri sunmaktadır. Ancak bu alandaki mevcut literatür genellikle misafir deneyimlerine odaklanmakta, bireylerin paylaşımını etkileyen faktörler yeterli düzeyde belirlenmemiştir. Bu çalışmanın temel amacı, bireylerin uçtan uca konaklama paylaşımını etkileyen faktörleri ölçmeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Karma yöntem yaklaşımı benimsenen araştırmanın nitel aşamasında, İstanbul'daki 15 ev sahibiyle derinlemesine görüşmeler yapılarak madde havuzu oluşturulmuştur. Nicel aşamada ise, Türkiye genelinde büyükşehirler ve tatil beldeleri olmak üzere (Erzurum, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya) ev veya oda paylaşımı yapan 508 ev sahibinden veri toplanmıştır. Toplanan veriler, SPSS 22.0 ve AMOS programları kullanılarak Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile analiz edilmiştir. Bu çalışma, paylaşımlı konaklama hizmetlerinde kullanıcı deneyimini belirleyen temel faktörlerin mülk özellikleri, iletişim ve kültürel değişim, güven ve yasal süreçler olduğunu ortaya koymuştur. Geliştirilen bu ölçek, ev sahiplerinin paylaşım niyetlerini çok boyutlu olarak anlamak ve gelecekteki akademik çalışmalar ile sektör stratejilerine bilimsel bir temel sunmak açısından önemli bir araç niteliğindedir
Özet (Çeviri)
The sharing economy has emerged as a new economic model for sharing idle assets and skills through digital platforms, with the rise of digital technologies and the proliferation of global networks. This transformation has particularly driven the growth of“peer-to-peer accommodation”systems in the tourism sector. This model, which offers an alternative to traditional hospitality, provides homeowners with additional income opportunities while offering guests authentic and affordable accommodation experiences. However, the existing literature in this field generally focuses on guest experiences, and the factors influencing homeowners' sharing and their intentions toward sharing have not been sufficiently identified. The main objective of this study is to develop a valid and reliable scale to measure the factors that influence individuals' end-to-end accommodation sharing. In the qualitative phase of the study, which adopted a mixed-methods approach, in-depth interviews were conducted with 15 homeowners in Istanbul to create an item pool. In the quantitative phase, data was collected from 508 homeowners who share their homes or rooms in major cities and tourist destinations across Turkey (Istanbul, Ankara, Izmir, Antalya). The collected data was analyzed using Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) with SPSS 22.0 and AMOS software. This study revealed that the key factors determining user experience in shared accommodation services are property characteristics, communication and cultural exchange, trust, and legal processes. The developed scale is an important tool for understanding hosts' sharing intentions in a multidimensional way and providing a scientific basis for future academic studies and industry strategies.