Post-endüstriyel dönüşüm ile turizmde fijital pazarlama: Metaverse, turizm 4.0 ve gerçeklik (Vr/ Ar/ Mr) teknolojilerinin Türkiye'de uygulanabilirliğinin incelenmesi
Figital marketing in tourism with post-industrial transformation: Investigation of the applicability of metaverse, tourism 4.0 and reality (Vr/ Ar/ Mr) technologies in Turkey
  1. Tez No: 918514
  2. Yazar: DİDEM AŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Endüstri sonrası dönemde,“post-endüstriyel dönüşüm”olarak bilinen bu sürecin en çarpıcı değişimlerinin hizmetler sektöründe yaşandığı görülmektedir. Bu araştırmada da temel amaç, post-endüstriyel dönüşümle meydana gelen değişimlerin Türkiye'deki hizmet sektöründe önemli bir yere sahip olan turizm ile fijital pazarlama kapsamında öne çıkan akıllı turizm, Metaverse ve gerçeklik teknolojilerinin ilişkisini incelemek ve bu teknolojilere yönelik tüketici görüşlerini ve tutumlarını Genişletilmiş Teknoloji Kabul Modeli ile değerlendirmektir. Bu sayede, geleceğin pazarlama eğilimlerinde tüketicilerin tercihleri hakkında bilgi edinilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada, yargısal örnekleme yönteminden yararlanılarak Türkiye'de yaşayan tüketicilere ait görüşleri toplamak amacıyla çevrimiçi anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler çeşitli analizlere tabi tutulmuştur. Öncelikle ölçeklerin güvenirliği ve normal dağılımına ilişkin analizler ile t-testi yapılmıştır. Sonrasında ise, gözlenen ve gizil değişkenlerin arasındaki ilişkileri incelemek üzere doğrulayıcı faktör analizi, ardından da gizil değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, tüketicilerin genel olarak teknolojiye merak düzeylerinin aynı seviyede olduğu ve katılımcıların teknolojik gelişmelere karşı meraklı oldukları, dijital platformları ve ürünleri benimseyip kullanmaktan çekinmedikleri, teknolojik gelişimlerin tüketim alışkanlıklarını da değiştirdiği, yeniliklere açık oldukları buna yönelik tutum ve davranışsal niyet geliştirdikleri ve son olarak günlük işlerinde kolaylık sağlaması algısı bu değişim ve dönüşüme uyum sağlamalarını hızlandırdığı görülmüştür. Sonuçlara bakıldığında çalışmada benimsenen modelin doğrulandığı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the post-industrial era, known as the“post-industrial transformation,”the most significant changes are observed in the services sector. The main aim of this study is to examine the relationship between the changes brought about by post-industrial transformation and key concepts such as smart tourism, the Metaverse, and reality technologies, which have gained prominence within the scope of phygital marketing in the tourism sector, a significant component of the service industry in Turkey. Additionally, the study seeks to evaluate consumer opinions and attitudes toward these technologies using the Extended Technology Acceptance Model. In this way, it aims to gain insights into consumer preferences for future marketing trends. In the study, an online survey was conducted using the purposive sampling method to collect opinions from consumers living in Turkey. The data obtained were subjected to various analyses. Initially, reliability and normal distribution analyses of the scales, as well as t-tests were performed. Subsequently, confirmatory factor analysis was performed to examine the relationships between observed and latent variables, followed by Structural Equation Modeling to analyze the relationships among the latent variables. According to the analysis results, it was found that the level of interest in technology is similar across all consumers. Participants demonstrated curiosity about technological advancements and were willing to adopt and use digital platforms and products. It was also observed that technological developments have changed consumption habits, and participants are open to innovations, developing attitudes and behavioral intentions toward them. Finally, the perception that technology facilitates daily tasks was found to accelerate their adaptation to these changes and transformations. Overall, the model adopted in this study appears to have been based on the results.