Farklı iki broyler damızlığının (avian ve arbor acres) bazı verim özelliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 79066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMRAN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZ FARKLI İKİ BROYLER DAMIZLIĞININ (AVIAN ve ARBOR ACRES) BAZI VERİM ÖZELLİKLERİ YÖNÜNDEN KARŞILAŞTIRILMASI Bu çalışma, Arbor Acres ve Avian ırklarının cinsel olgunluk yaşı, yumurta verimi, canlı ağırlık, kuluçka randımanı, yaşama gücü ve yem tüketimi gibi bazı verim özelliklerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması amacıyla yürütülmüştür. Araştırma sonunda Arbor Acres ırkının Avian ırkına göre incelenen verim özellikleri bakımından daha iyi değerler verdiği belirlenmiştir. Anahtar sözcükler : Arbor Acres ve Avian Etlik Damızlıkları, Cinsel Olgunluk Yaşı, Yumurta Verimi, Canlı Ağırlık, Kuluçka Randımanı, Yaşama Gücü, Yem Tüketimi.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The Difference Between Extensively Reared Two Broiler Breeders (Avian and Arbor Acres) With Recpect to of Some Yield Traits. This research was conducted to compare some production traits such as sexual maturity age, egg production, live weigt hatching rate of all setting eggs, survival rate and feed consumption of Arbor Acres and Avian broiler parents. The results of this research showed that Arbor Acres broiler parents gave better yields then Avian broiler parent. Key words : Arbor Acres and Avian Broiler Parents, Sexual Maturity Ages, Egg Production,, Live Weight Hatching Rate of All Setting Eggs, Survival, Feed Consumption.