Mağaza atmosferinin müşteri satın alma niyetine etkileri ve ülkeler arası bir araştırma
Mağaza atmosferinin müşteri satin alma niyetine etkileri ve ülkeler arasi bir araştirma
  1. Tez No: 790694
  2. Yazar: FAZLI UĞUR ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Reklamcılık, Uluslararası İlişkiler, Science and Technology, Advertising, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Moda trendlerinde sürekli değişiklikleri, teknolojik yenilikleri ve aynı zamanda yaşam tarzının dönüşümünü de beraberinde getiren günümüzün hızlı temposu, perakendecileri sürekli olarak bu gerçeklere uyum sağlamaya zorlamaktadır. Bu tür yenilikler ve değişiklikler gereğinden fazla olmakla beraber, benzer odaklı yeni operasyonların rekabetinde mağazanın çekiciliğini korumak ya da teknik altyapıyı güncellemek ve operasyon enerji tüketimini azaltmak için bazı değişiklikler yapmak bir zorunluluktur. Perakende operasyonunun işlevselliği, büyük ölçüde, müşterinin önce mağazaya ulaşması, mağazanın müşteriyi çekmesi ve ardından satın almaya motive etmesi gereken mimari ve tasarım çözümü ile ilgilidir. Hatta alışveriş atmosferi son zamanlarda daha da önemli hale gelmektedir. Birçok mağaza, müşteriyi mağazada mümkün olduğunca uzun süre kalmaya zorlayan en rahat atmosfere sahip olma gerçeğine dayanmaktadır. Satıcılar da alışverişi bir deneyim haline getirmeye çalışarak müşterinin mağazada kendisini memnun hissetmesini gerekli kılmayı amaçlar. Alışveriş atmosferi ve kontrolü, daha yüksek müşteri memnuniyetine yardımcı olabilir. Bu nedenle mağazadaki atmosferi etkileyen temel faktörlerin izlenmesi çok önemlidir. Bu makale, alışveriş atmosferinin seçilmiş unsurlarının incelenmesini ve bunun Türkiye, Almanya ve İngiltere'de faaliyet gösteren elektronik marketlerindeki tüketiciler üzerindeki etkisini ele almaktadır. Araştırma, anket ve gözlemi, seçilen perakende operasyonlarının gerçek terimleriyle bütünleştirir. Bulgulara dayanarak, müşterilerin genel refahını ve dolayısıyla alışveriş sırasındaki memnuniyetlerini iyileştirmek için atmosferi etkileyen seçilmiş faktörlerin uyarlanmasına ilişkin sonuç önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Retailers must continually adjust to the realities due to the fast speed of today's society, which brings with it constant changes in fashion trends, technology advancements, and the modification of lifestyle. Even though such improvements and adjustments are unnecessary, they must be made to keep the store attractive or to modernize the technical infrastructure and lower operating energy usage in the face of competition from new, similarly minded businesses. The functioning of the retail operation is heavily influenced by the architectural and design solution, where the customer must first arrive at the store, which then needs to draw them in and persuade them to make a purchase. Recent years have seen a rise in the importance of the shopping environment. Many stores rely on the fact that they have the most comfortable atmosphere, which forces the customer to stay in the store as long as possible. Sellers also try to make shopping an experience, making it necessary for the customer to feel satisfied in the store. Shopping atmosphere and control can help higher customer satisfaction. It is therefore very important to monitor the key factors that affect the atmosphere in the store. This article examines selected elements of the shopping atmosphere and its impact on consumers in electronic markets operating in Turkey, Germany, and England. It integrates research, survey, and observation into real terms of selected retail operations. Based on the findings, the conclusion on adapting selected factors influencing the atmosphere is proposed to improve the overall well-being of customers and thus their satisfaction during shopping.