Tükenmişlik algısı ve duygusal emek davranışlarının çalışan performansına etkisinde yöneticiye duyulan güvenin moderatör rolü: Covid 19 pandemi sürecinde huzurevi çalışanları üzerinde bir saha çalışması
The moderating role of trust in managers in the effect of burnout perception and emotional labor behaviors on employee performance: A field study on nursing home workers during the Covid 19 pandemic process
- Tez No: 820932
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÇINAR ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Dünya genelinde hemen her alanda yaşanan demografik dönüşüm, beklenen yaşam ömrünün uzamasına ve toplumda yaşlı nüfusun artmasına neden olmuştur. Değişen yaşam dinamikleri sonucunda aile üyeleri yaşlı bakımında gitgide kurumsal hizmetleri tercih etmektedirler. Bu durum yaşlı bakım hizmetinde çalışan bireylere ilgiyi arttırmaktadır. Yaşlı bakımı çalışan sağlığını fiziksel ruhsal ve sosyal yönden zorlayan, süreklilik isteyen, çok yönlü, yorucu ve yıpratıcı bir iştir. Stres, duygusal emek, iş doyumunda azalma, güçsüzlük, bakım yükü, tükenmişlik, yorgunluk gibi riskleri içinde taşımaktadır. Bu denli zor bir görevi üstlenen bakım personeli Covid 19 sürecinde, riskli bir gruba hizmet vermenin yükü ve baskısı altında en ön safta çalışmışlardır. Bu yoğun baskı altında çalışan grubun yaşadığı stres ve kurumsal beklentiler karşısında yaşadığı zorlanma, iş performansını da etkilemektedir. Kurumlarla çalışanlar arasında uyum ve birlikteliğin sağlanmasında önemli görevi olan kurum yöneticilerinin, çalışan güvenini kazanması yaşanan sorunlar üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu araştırma çalışanların tükenmişlik algısı ve duygusal emek davranışlarının iş performanslarına etkisini incelemek ve bu etkide yöneticiye duyulan güvenin düzenleyici rolünü belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Bursa Büyükşehir Belediyesi Huzurevinde yürütülen araştırmaya kurumda bakım personeli olarak çalışan N=100 kişi dahil edilmiştir. Elde edilen veriler Smart PLS yapısal eşitlik modeli ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları çalışanların tükenmişlik algılarının ve duygusal emek davranışlarının hem iş performanslarında hem de yöneticiye duyulan güven üzerinde negatif yönde anlamlı etkisi bulunduğunu, yöneticiye duyulan güvenin de iş performansı üzerinde pozitif yönde etkili olduğunu göstermiştir. Öte yandan, çalışanlarının yöneticilerine duydukları güvenin düzenleyici (moderator) etkisiyle birlikte tükenmişlik algılarının ve duygusal emek davranışlarının iş performansları üzerindeki etkisini açıklamaya yönelik iststistiksel anlamlılık içermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The demographic transformation experienced in almost all areas around the world has led to a prolongation of life expectancy and an increase in the elderly population in the society. As a result of changing life dynamics, family members increasingly prefer institutional services in elderly care. This situation increases the interest of individuals working in the elderly care service. Elderly care is a multifaceted, tiring and tiring job that challenges the health of the employee physically, mentally and socially, and requires continuity. It carries risks such as stress, emotional labor, decrease in job satisfaction, weakness, burden of care, burnout, and fatigue. The care staff, who took on such a difficult task, worked at the forefront during the Covid 19 process, under the burden and pressure of serving a risky group. The stress experienced by the group working under this intense pressure and the difficulty it experiences in the face of corporate expectations also affect their job performance. It is thought that corporate managers, who have an important role in ensuring harmony and unity between institutions and employees, can be effective on the problems experienced by gaining employee trust. This research was conducted as a descriptive study to examine the effects of employees' burnout perception and emotional labor behaviors on their job performance and to determine the moderator role of trust in the manager in this effect. N=100 people working as care personnel in the institution were included in the research carried out in Bursa Metropolitan Municipality Nursing Home. The obtained data were analyzed with the Smart PLS structural equation model. Research findings showed that employees' burnout perceptions and emotional labor behaviors have a negative effect on both their job performance and trust in the manager, and the trust in the manager has a positive effect on job performance. On the other hand, it has been observed that there is no statistical significance to explain the effect of burnout and emotional labor perceptions on job performance, together with the moderator effect of employees' trust in their managers.