Students' understanding of the greenhouse effect: A cross-age study
Lise öğrencilerinin ve öğretmen adaylarının sera etkisine ilişkin zihinsel modellerinin incelenmesi
- Tez No: 790701
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ADADAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, lise öğrencilerinin ve öğretmen adaylarının farklı yaş düzeylerinde (9. sınıf, 11. sınıf lise öğrencileri ve son sınıf öğretmen adayları) sera etkisine ilişkin zihinsel modellerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma aynı zamanda öğrencilerin zihinsel modelleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkiyi de incelemektedir. Bu bağlamda, bu çalışma, her bir katılımcının sera etkisine ilişkin zihinsel modellerinin bileşenlerini ve özelliklerini belirleyerek, bu modellerin ana bileşenlerinin farklı sınıf seviyelerinde nasıl ilerleme gösterdiğini araştırmaktadır. Bununla birlikte, katılımcıların akademik başarılarının sera etkisine yönelik zihinsel modellerinin gelişimi arasındaki ilişki incelemektedir. Bu amaçla, araştırmaya katılmaya gönüllü 14-17 yaş arası 9. sınıflardan 18 öğrenci, 11. sınıflardan 24 öğrenci ve fizik ve kimya öğretmen adaylarından ise 18 yaş üstü 19 öğrenci ile bireysel görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışmada, sera etkisi ile ilgili çeşitli zihinsel modelleri ortaya çıkarmak için yarı yapılandırılmış görüşmeler ve öğrencilerin oluşturduğu çizimlerden elde edilen nitel veriler kullanılmıştır. Öğrencilerin sera etkisi ile ilgili sorulara verdikleri yanıtların analizinde sürekli karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır ve sera etkisi zihinsel modellerinin mekanizmasına karşılık gelen kodlar tespit edilmiştir. Sera etkisi mekanizmalarının özellikleri belirlenmiş ve 10 (on) farklı zihinsel model oluşturulmuştur. Tüm gruplardan toplanan verilere bakıldığında, parçacık düzeyinde açıklamalar içeren makro modellerin, parçacıkların özelliklerinin ve davranışlarının açıklandığı mikro modellerden daha fazla sayıda olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının, diğer gruplara kıyasla bilimsel sera etkisi modeline daha yakın modellere sahip olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin sera etkisi ile ilgili sahip oldukları alternatif kavramlar tespit edilmiştir. 9. sınıf öğrencilerinin akademik başarıları ile sera etkisine ilişkin göstermiş oldukları zihinsel modellerinin türü arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır; ancak 11. sınıf öğrencileri ve öğretmen adaylarının akademik başarıları ve sera etkisine ilişkin zihinsel modelleri arasında istatistiksel olarak orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate high school students' and final-year pre-service teachers' mental models of the greenhouse effect at different age levels (Grade 9, Grade 11, and the pre-service teachers). This study further investigated the relation between students' mental models and academic achievements. In this regard, the study identified the components and properties of the mental models of each participant about the greenhouse effect and explored how the main constituents of these models progressed across different grade levels. Secondly, the mental models of the greenhouse effect were examined based on the participants' academic achievement. For this purpose, individual interviews were conducted with high school students: Grade 9 (n=18) aged between 14-16, Grade 11 (n=24) aged between 17-19, and pre-service physics and chemistry teachers (n=19), who were 18-29 years old. This study used qualitative data from semi-structured interviews and sketches to identify the participants' mental models about the greenhouse effect. The constant comparative method was used to analyze student answers to questions about the greenhouse effect. The data was iteratively coded to generate the codes corresponding to students' mental models about the mechanism of the greenhouse effect. The features of greenhouse effect mechanisms and ten different mental models were identified. The Macro Models without particulate level explanations outnumbered the Micro Models in which the properties of particles are explained across all participant groups. Pre-service teachers have significantly progressed toward a scientific greenhouse effect model compared to the other groups. Alternative conceptions of the students about the greenhouse effect were also identified. Each student's academic accomplishment based on their grade point average was related to the type of their mental model. No correlation was found between academic achievement and the types of mental models of the Grade 9 students' mental models. However, there was a moderately significant correlation between the mental models of the Grade 11 students and the pre-service teachers.