Denizli ilindeki yabancı uyruklu adli olguların incelenmesi
Investigation of foreign national forensic cases in Denizli
  1. Tez No: 790754
  2. Yazar: AYŞE SEYDAOĞULLARI BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yabancı ziyaretçilerin, Türkiye'ye en çok gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler için geldiği, bunu akraba ve arkadaş ziyaretinin takip ettiği görülmektedir. Bunun dışında; ikamet, sağlık turizmi, eğitim, evlilik ve aile ikamet izni, çalışma, uluslararası veya geçici koruma nedeniyle gelebilmektedirler. Gerek göç gerekse turistik amaçlarla küresel insan hareketliliğinin boyutu gün geçtikçe artmaktadır. Bundan dolayı, ülkemizde bulunan yabancı uyruklu kişiler de zaman zaman diğer hizmetlere olduğu gibi adli tıbbi hizmetlere de gereksinim duymaktadır. 2011-2020 yılları arasında Denizli ili Adli Tıp Şube Müdürlüğü ve Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na başvuran yabancı uyruklu 271 olgu ve Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Otopsi Salonunda otopsisi yapılan yabancı uyruklu 86 olgunun raporları retrospektif olarak incelenmiştir. Yabancı uyruklu otopsi sayısının tüm otopsilerin %2,38'ini kapsadığı görülmektedir. Yabancı uyruklu ölüm olgularının mensup oldukları ülkelere bakıldığında; ilk sırayı % 25,6 ile Suriye almaktadır. Bunu sırasıyla %17,4 ile İran, %12,8 ile Afganistan, %8,1 ile Rusya izlemektedir. Yabancı uyruklu ölüm olgularının Türkiye'de ikamet etme durumuna bakıldığında; %70,9'unun (61) Türkiye'de ikamet ettiği, %29,1'inin (25) turist olduğu anlaşılmıştır. Yabancı uyruklu ölüm olgularının ölüm orijini incelendiğinde; ölümler en sık doğal orijinli (%43) olup, bunu kaza orijinli ölümler (%37,2) izlemektedir. Bunları da %9,3 ile cinayet ve intihar izlemektedir. 1 olgunun ise ölüm orijini tespit edilememiştir. Yabancı uyruklu canlı olgulara düzenlenen adli raporlar incelendiğinde; 271 olay için 316 rapor düzenlenmiştir. Başvuran olguların mensup olduğu ülkeler incelendiğinde; %33,2 ile İran ilk sırada yer almaktadır. Bunu sırasıyla %22,1 ile Afganistan, %21,4 ile Suriye izlemektedir. Başvuran olguların geliş nedenleri incelendiğinde; olguların %48,3'ü kasten yaralama, %19,6'sı TCK 31. Maddesi kapsamında, %18,5'i taksirle yaralama, %6,3'ü kemik yaşının tespiti, %3'ü cinsel istismar, %1,5'i kaza, %1,1'i TCK 32. Maddesi kapsamında, %0,4'ü kazai rüşt (ergin kılınma) ve %0,4'ü intihar girişimi kapsamında rapor düzenlenmesi amacıyla başvurmuştur. Üç olgu ise %1,1 oranla diğer kategorisini oluşturmuştur. Denizli ilinde adli otopsisi yapılan ve Adli Tıp Birimlerine başvuran yabancı uyruklu olguların verilerini, siyasi, coğrafi ve sosyoekonomik açılardan kaynaklar ışığında değerlendirerek bu konuda bilimsel veri oluşturmak, bu alandaki yerli ve yabancı çalışmalara katkı sağlamak, ayrıca meydana gelen ölümlerin ve poliklinik başvurularının önlenebilir nedenlerinin tespiti ile gereken tedbirlerin neler olduğu konusunda öneriler oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign visitors come to Turkey mostly for sightseeing, entertainment, sportive and cultural activities, followed by visiting relatives and friends. In addition, they may come for residence, health tourism, education, marriage and family residence permit, work, international or temporary protection. The extent of global human mobility for both migration and touristic purposes is increasing day by day. Therefore, foreign nationals in our country need forensic medicine services as well as other services from time to time. We retrospectively analyzed the medicolegal reports of 271 cases of foreign nationals who applied to Directorate of Forensic Medicine Council and Pamukkale University Department of Forensic Medicine between 2011-2020 and 86 cases of foreign nationals who were autopsied in Pamukkale University Hospital Autopsy Room. It was observed that the number of autopsies performed on foreign nationals constituted 2.38% of all autopsies. The most common country of origin of foreign national death cases was Syria with 25.6%. This was followed by Iran with 17.4%, Afghanistan with 12.8% and Russia with 8.1%. Among the foreign national death cases, 70.9% (61) were residing in Turkey and 29.1% (25) were tourists. The most common cause of death among foreign deaths was natural origin (43%), followed by accidental deaths (37.2%). Homicide and suicide were the other causes of death with 9.3%. In 1 case, the origin of death could not be determined. In the case of foreign nationals, 316 reports were issued for 271 cases. The most common country of origin of the applicants was Iran with 33.2%. This was followed by Afghanistan with 22.1% and Syria with 21.4%. Of the applicants, 48.3% applied for reports on intentional injury, 19.6% under Article 31 of the TPC, 18.5% on negligent injury, 6.3% on determination of bone age, 3% on sexual abuse, 1.5% on accident, 1.1% under Article 32 of the TPC, 0.4% on accidental maturity and 0.4% on suicide attempt. Three cases constituted the other category with a rate of 1.1%. The aim of this study was to evaluate the data of foreign national cases who underwent forensic autopsy and applied to Forensic Medicine Units in Denizli province in the light of political, geographical and socioeconomic aspects, to create scientific data on this subject, to contribute to domestic and foreign studies in this field, and to determine the preventable causes of deaths and outpatient clinic applications and to make suggestions about the necessary measures.