Kırım kongo kanamalı ateşi tanısı konulan hastaların interferon regülatör faktör, interferon-alfa ve beta düzeylerinin araştırılması
Investigation of interferon regulator factor, interferon-alpha and beta levels in patients diagnosed with crimean-congo hemorrhagic fever
- Tez No: 790755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ALİ BÜYÜKTUNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığının patogenezi hala tam olarak aydınlatılabilmiş değildir. İnterferonlar (IFN) viral enfeksiyonlara bağışıklık yanıtında önemli rol oynamaktadırlar. İnterferon regülatör faktörler (IRF) IFN yanıtlarının altında yatan gen ekspresyonunun düzenlenmesine katılım sağlarlar. Bu çalışmada hastalığın patogenezinde IRF'lerin etkili olup olmadığı değerlendirilecektir. Çalışmamızda, patogenezin aydınlatılmasına katkı sunabilmek için, IRF-1, IRF-2, IRF-3, IRF-4, IRF-7, IFN-alfa ve IFN-beta seviyelerini KKKA hastalarında değerlendirmek, sağlıklı kontrollerle karşılaştırmak ve mortalite üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmaya KKKA hastalığı tanısı alan 60 hasta ve kontrol grubu olarak 30 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Hasta grubu, Bakır ve arkadaşlarının tanımladığı ağırlık skorlamasına göre hafif, orta ve ağır olarak gruplandırılmıştır. Hasta ve sağlıklı kontrol grubu arasında serum IRF-1, 2, 3, 4, 7 ve IFN-alfa, beta düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark gösterilmiştir. Hasta grubunda kontrol grubuna göre IRF-1 hariç diğer tüm parametrelerin artmış düzeyleri tespit edilmiştir. Ayrıca hastaların sağlıklı kontrollerden ayrılmasında en iyi belirteç IRF-2 olarak saptanmıştır. IRF-1 düzeyi şiddetli grupta hafif gruba göre daha düşük bulunmuştur. Şiddetli klinik seyirli hastalarda IRF-7 düzeyi hem hafif hem de orta şiddette klinik gösteren gruba göre daha yüksektir. Yaşayan ve ölen hasta grupları arasında IRF-1, 2, 3, 4, 7 ve IFN-alfa, beta düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilememiştir. Fakat mortalitenin dışlanmasında IFN-alfa, IFN-beta ve IRF-7'nin en güçlü tanısal performansa sahip olduğu saptanmıştır. Bulgularımız KKKA hastalığı patogenezinde IRF-1, 2, 3, 4, 7 ve IFN-alfa, beta'nın etkili olduğu yönündedir. Ancak IRF'lerin KKKAV ve KKKA hastalığındaki rollerinin aydınlatılması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The pathogenesis of Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF) disease is still not fully elucidated. Interferons (IFN) play an important role in the immune response to viral infections. Interferon regulatory factors (IRF) participate in the regulation of gene expression underlying IFN responses. In this study, it will be evaluated whether IRFs are effective in the pathogenesis of the disease. In our study, it was aimed to evaluate IRF-1, IRF-2, IRF-3, IRF-4, IRF-7, IFN-alpha and IFN-beta levels in CCHF patients, to compare them with healthy controls, and to determine their effect on mortality in order to contribute to the clarification of the pathogenesis. 60 patients diagnosed with CCHF disease and 30 healthy individuals as the control group were included in the study. The patient group was grouped as mild, moderate and severe according to the weight scoring defined by Bakır et al. There was a statistically significant difference in serum IRF-1, 2, 3, 4, 7 and IFN-alpha, beta levels between the patient and healthy control group. Compared to the control group, increased levels of all parameters except IRF-1 were detected in the patient group. In addition, the best marker for separating patients from healthy controls was found to be IRF-2. IRF-1 level was found to be lower in the severe group than in the mild group. In patients with severe clinical course, IRF-7 level is higher than the group with both mild and moderate clinical manifestations. There was no statistically significant difference between the living and deceased patient groups in terms of IRF-1, 2, 3, 4, 7 and IFN-alpha, beta levels. However, IFN-alpha, IFN-beta and IRF-7 were found to have the strongest diagnostic performance in excluding mortality. Our findings suggest that IRF-1, 2, 3, 4, 7 and IFN-alpha, beta are effective in the pathogenesis of CCHF disease. However, more studies are needed to elucidate the roles of IRFs in CCHFV and CCHF disease.