Üç farklı yapıdaki cad/cam materyaller ile kompozit rezinler arasında oluşturulan bağlantının incelenmesi
Investigation of the connection between three different structure cad/cam materials and composite resins
- Tez No: 790756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN TEKÇE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Üç farklı yapıdaki CAD/CAM materyallerin (lityum disilikat ile güçlendirilmiş seramik, nanoseramik ve polimer infiltre seramik) tamirinde kullanılan akışkan veya tepilebilir bir kompozit rezin arasında oluşan bağlantı dayanımını değerlendirmektir. Yöntem: IPS e.max CAD (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein), Cerasmart (GC CORPORATION, Tokyo, Japonya), Vita Enamic (Vita Zahnfabric, Bad Sackingen, Almanya) CAD/CAM materyallerden (7×7×2 mm) hazırlanan örnekler, otopolimerizan akrilik ile sabitlendi. Toplamda 60 adet örnek hazırlandı (n=10). Örneklerin yüzeyleri 600-1200 SIC zımparayla 60 sn zımparalandı. Örnek yüzeyleri yeşil kuşaklı elmas frezle 10 sn pürüzlendirildi. Örnekler önce IPS e.max CAD, Vita Enamic, Cerasmart olarak 3 gruba ayrıldı. Ayrılan her bir grup rezin türüne göre G-Aenial Posterior (GC CORPORATION, Tokyo, Japonya) ve G-Aenial Universal Flo (GC CORPORATION, Tokyo, Japonya) olarak 2 alt gruba ayrıldı. G-Aenial Posterior tepilebilir bir kompozittir. G-Aenial Universal Flo akışkan bir kompozittir. Tüm örnek yüzeylere silan olarak G-Multi Primer (GC CORPORATION, Tokyo, Japonya); bonding olarak G-2 Bond Universal (GC CORPORATION, Tokyo, Japonya) üretici firma doğrultusunda uygulandı. Örnek yüzeyinde bir kalıp kullanılarak tepilebilir kompozit ve akışkan kompozit ile tamir işlemi tamamlandı. Örneklere bağlanma dayanım testi yapıldı. Örnek yüzeyleri stereomikroskop altında bakılarak kırılma tipleri belirlendi. Başarısızlık tipleri adeziv, CAD/CAM koheziv, kompozit koheziv ve miks olarak sınıflandırıldı ve kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to evaluate the bond strength between a flowable or packable composite resin used in the repair of three different CAD/CAM materials (lithium disilicate reinforced ceramic, nanoceramic and polymer infiltrated ceramic). Method: Samples prepared IPS e.max CAD (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein), Cerasmart (GC CORPORATION, Tokyo, Japan) and Vita Enamic (Vita Zahnfabric, Bad Sackingen, Germany) CAD/CAM materials (7×7×2 mm) were fixed with autopolymerizing acrylic. A total of 60 samples were prepared (n=10). The surfaces of the samples were sanded with 600-1200 SIC sandpaper for 60 seconds. The sample surfaces were roughened with a green belted diamond bur for 10 seconds. The samples were first divided into 3 groups as IPS e.max CAD, Vita Enamic and Cerasmart. Each separated group was divided into 2 subgroups as G-Aenial Posterior (GC CORPORATION, Tokyo, Japan) and G-Aenial Universal Flo (GC CORPORATION, Tokyo, Japan) according to the type of resin. G-Aenial Posterior is a packable composite. G-Aenial Universal Flo is a flowable composite. A silane G-Multi Primer (GC CORPORATION, Tokyo, Japan) and a bonding G-2 Bond Universal (GC CORPORATION, Tokyo, Japan) were applied to all sample surfaces at the manufacturer's recommendation. The repair process was completed with a packable composite and flowable composite using a mold on the sample surfaces. Bond strength test was performed on the samples. Fracture types were determined by looking at the sample surfaces under a stereomicroscope. Failure types were classified and recorded as adhesive, CAD/CAM cohesive, composite cohesive and mixed.