Poli(arilen eter)'ler
Poly(arylene ether)'s
- Tez No: 79088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Günümüzde yeni ve üstün özellikli malzemelere olan ihtiyaç ve buna cevap verebilecek malzeme arayışları, sanayinin her alanında yoğun bir biçimde devam etmektedir. Bu alanda yapılan araştırma ve geliştirme çalışmalarının hedefi, üstün özelliklere sahip yeni malzemelerin üretimine imkan verecek farklı kimyasal yapılardaki monomer ve polimerlerintasarımı, sentezi ve karakterizasyonuna yöneliktir. Bu çalışmada, işlenebilir, çözünebilir yeni poli(arilen eter)' lerin sentezi ve karakterizasyonu amaçlanmıştır. Bu amaçla, polimer ana zincirinde keton ve sülfon grupları ardışık düzenli olarak yer alan yeni poli(arilen eter keton sülfon)' ların sentezine imkan verecek olan yeni bir dihalojenür monomeri olan 1,1 '-bis (4-f!oro-(n- benzohidroksiliden anilin)) sülfon sentezlenmiştir. Bu monomer ve ticari olarak bulunan hidrokinon, 4,4'-dihidroksi bifenil, 4,4'-izopropiliden difenol, 4,4'-(hekzafloro izopropiliden) difenol, 4-hidroksifenil sülfit gibi bisfenollerden çıkılarak aromatik nükleofilik polikondenzasyon reaksiyonu ile poli(arilen eter ketimin sülfon)' 1ar sentezlenmiş, bunların zayıf asidik ortamda hidroliz edilmesiyle, düzenli ardışık poli(arilen eter keton sülfon)' 1ar hazırlanmıştır. Elde edilen polimerlerin intrinsik ve indirgenmiş viskozite ölçümleri, çözünürlük, FTIR Spektrofotometrik inceleme, camsı geçiş sıcaklığı, termooksidatif kararlılık ve X-ışınları difraksiyon spektrofotometrik yöntemlerle karakterizasyonları yapılmıştır. Çözünebilir ve işlenebilir yeni poli(arilen eter)' leri hazırlayabilmek amacıyla, 5-tersiyer bütil (4-florobenzoil) benzen (TBFBB), 5-tersiyer bütil (4-klorobenzoil) benzen (TBKBB), 5-tersiyer bütil (4-hidroksibenzoil) benzen (TBHBB) monomerleri sentezlenmiştir. Bu monomerlerden, TBFBB ve ticari olarak bulunan hidrokinon, 4,4'-dihidroksi bifenil, 4,4'- izopropiliden difenol, 4,4'-(hekzafloroizopropiliden) difenol, 4-hidroksifenil sülfit, 4,4'- sülfonil difenol, fenolftalein gibi bisfenollerden çıkılarak aromatik nükleofilik polikondenzasyon reaksiyonu ile yedi adet, yeni poli(arilen eter) sentezlenmiştir. Ayrıca, aromatik nükleofilik polikondenzasyon reaksiyonunda aktive olmuş dihalojenürlerin etkisini incelemek amacıyla sentezlenmiş olan TBKBB monomeri ve 4,4 '-izopropiliden difenol' dan çıkılarak, aym koşullarda poli(arilen eter) sentezlenmiş ve ayrılan grup etkisi incelenmiştir. Aynca bu çalışmada, yeni bir bisfenol monomeri olan TBHBB ve 5-tersiyer bütil (4-florobenzoil) benzen, l,3-bis(4-florobenzoil) benzen, 1,4-bis(4-floro benzoil) benzen, 2,6-bis (4-florobenzoil) naftalen ve 4,4'-diflorobenzofenon gibi çeşitli dihalojenür bileşiklerinden çıkılarak aromatik nükleofilik polikondenzasyon reaksiyonu ile beş adet, yeni poli(arilen eter keton) sentezlenmiştir. Hazırlanan poli(arilen eter)' lerin, intrinsik ve indirgenmiş viskozite ölçümleri, çözünürlük, FTIR Spektrofotometrik inceleme, camsı geçiş sıcaklığı, termooksidatif kararlılık, X- ışınları difraksiyon spektrofotometrik inceleme, alüminyum yüzeye yapışma, çekme kopma mukavemeti ve su absorplama kapasitesi gibi yöntemler kullanılarak fizikse kimyasal karakterizasyonları yapılmıştır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the last two decades, in parallel to the demands from the industry, material performance specifications are continuously upgraded and new criteria are added. The growing need for new and high performance materials has triggered the search for materials that will fulfill the standards. The research and development activities in this field are mostly geared to the design, synthesis and characterization of new monomers and polymers of different chemical structures which will meet the requirements and enable the production of new high performance materials. The objective of this study was synthesizing and characterization of new, processable, tractable, soluble and thermoplastic poly(arylene ether)s. To accomplish this goal, a new aromatic bishalide monomer, namely 1,1' -bis (4-fluoro-(n-benzohydroxylidene aniline)) sulfone, which will enable the synthesis of perfectly alternating poly(arylene ether ketone sulfone)s, was synthesized. The bishalide monomer having ketimine units, was than used in the synthesis of poly(arylene ether ketimine sulfone)s via aromatic nucleophilic poly condensation route using commercially available bisphenols, hydroquinone, 4,4'- dihydroxy biphenyl, 4,4'-isopropylidene diphenol, 4,4'-(hexafluoroisopropylidene) diphenol, 4-hydroxyphenyl sulphide. Than, poly(arylene ether ketimine sulfone)s were hydrolized under mild acidic conditions in order to obtain perfectly alternating poly(arylene ether ketone sulfone)s. The intrinsic and reduced viscosities, solubility, glass transition temperature, thermooxidative stability and WAXD techniques were used for characterizations of polymers. Also, in order to obtain processable, soluble thermoplastic poly(arylene ether)s, three monomers namely, 5-tert butyl (4-fluorobenzoyl) benzene (TBFBB), 5-tert butyl (4- chlorobenzoyl) benzene (TBKBB), 5-tert butyl (4-hydroxybenzoyl) benzene (TBHBB) were synthesized and characterized. One of these monomers, TBFBB was than used in the synthesis of poly(arylene ether)s by aromatic nucleophilic polycondensation route using commercially available bisphenols, hydroquinone, 4,4'-dihydroxy biphenyl, 4,4'- isopropylidene diphenol, 4,4'-(hexafluoroisopropylidene) diphenol, 4-hydroxyphenyl sulphide, 4,4'- sulfonyl diphenol, phenolphthalein. In order to examine the living group effects on aromatic nucleophilic polycondensation, TBKBB and Bisphenol A was reacted in same polymerization conditions, then the characterization results of TBFBB/Bis A and TBKBB/Bis A polymers were compared. The third monomer was than used in the synthesis of poly(arylene ether)s by aromatic nucleophilic polycondensation route using aromatic bishalides namely, l,3-bis(4- fluorobenzoyl) benzene, 1,4-bis(4-fluoro benzoyl) benzene, 2,6-bis (4-fluoro benzoyl) naphthalene ve 4,4'-difluorobenzophenone. The FTIR spectra, intrinsic and reduced viscosities, solubility, glass transition temperature, thermooxidative stability. X-ray diffraction spectroscopic, shear strength, stress strain properties and water absorption techniques were used for characterizations of polymers. XIV