2,4,7-trimetilkinolin'in selenyum dioksit ile yükseltgenmesi, oluşan karbeldehidin amonyak türevleri ile verdiği nükleofilik katılma reaksiyonları, ve formazan sentezleri
- Tez No: 79089
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ KABAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Heterohalkalı bileşikler ve türevleri, endüstrinin çeşitli alanlarında analitik reaktif, ligand, boyarmadde, farmasötik amaçlı madde ve biyoindikatör olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadırlar. Bu tür bileşikler, özellikle son yıllardaki biyokimyasal gelişmeler nedeniyle tekrar gündeme gelmişlerdir. Bütün bunlara ek olarak, hidrojen bağı yapabilme yetenekleri ve konjuge azotlu sistemleri nedeniyle formazanlara oldukça yoğun bir ilgi duyulmaktadır. Bu nedenle, çalışma hem konjuge heterohalkalı bileşikler sınıfına katkıda bulunmak ve hem de tıbbi değeri olabilecek yeni bileşiklerin sentezlenmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışma, başlıca iki kısımda yürütülmüştür. Araştırmanın ilk bölümünde yeni bir karbaldehid, 4,7-dimetilkinolin-2-karboksaldehid ile bunun kondenzasyon ürünleri (azometin, oksim, semikarbazon, fenil-, o-karboksifenil-, p-nitrofenil- ve 2,4-dinitrofenilhidrazon) iyi bir verimle sentezlenmişlerdir. Ayrıca, azometinin tiyolaktik asid ile olan halka kapanması reaksiyonundan da bir 4-tiyazolidinon bileşiği elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında 4,7-dimetilkinolin-2-karboksaldehidin fenilhidrazonu ve o-karboksifenilhidrazonu, sırasıyla anilin ve antranilik asidden hazırlanan diazonyum tuzlarıyla muamele edilmiş; ve bu kenetlenme reaksiyonlarına substituentlerin etkisi incelenmiştir. Sentezlenen onüç yeni bileşiğin yapısı ultraviyole, infrared, nükleer magnetik rezonans, kütle spektral verileri ile aydınlatılmış ve elementel analiz sonuçlarıyla kesinlik kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Heterocyclic compounds and their derivatives are widely used as analytical reagents, ligands, dyestuffs, pharmaceuticals and bioindicators in various areas of industry. These kind of compounds are again taken into consideration due to the biochemical developments especially in recent years. Addition to all of these, formazans have been found to draw most of the attentions because of their conjugated nitrogenous systems and their hydrogen bonding capability. Consequently, this research has been planned by the purpose of both making remarkable contributions to the class of conjugated heterocylic compounds and synthesizing new compounds that might have medicinal value. The research was mainly carried out in two parts. In the first part of the research, a new carbaldehyde, 4,7-dimethylquinoline-2-carboxaldehyde, and its condensation products (azomethine, oxime, semicarbazone, phenyl-, o-carboxyphenyl-, p-nitrophenyl- and 2,4-dinitrophenylhydrazone) have been synthesized in good yields. Besides, a 4-thiazolidinone compound has been also obtained by the ring closure reaction of its azomethine with thiolactic acid. In the second part of the study, phenylhydrazone and o-carboxyphenlyhydrazone of the 4,7-dimethylquinoline-2-carboxaldehyde have been treated with diazonium salts prepared from aniline and anthranilic acid, respectively; and the effect of the substituents to these coupling reactions have been investigated. The structures of the newly synthesized thirteen compounds have been determined and characterized by ultraviolet, infrared, nuclear magnetic resonance and mass spectral data whereas confirmed by elemental analysis. VI