Geniş boyunlu intrakraniyal bifürkasyon anevrizmalarının tedavisinde stent ve balon destekli koil embolizasyonun etkinliği: 2 yıllık sonuçlarımız
The efficacy of stent plus balloon assisted coil embolization in the treatment of wide-necked intracranial bifurcation aneurysms: Our 2-year results
  1. Tez No: 790884
  2. Yazar: AHMET GÜNKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: İntrakraniyal bifürkasyon anevrizmaların tedavisinde stent ve balon destekli koil embolizasyon tedavisinin etkinliğini ve güvenilirliğini en az 24 aylık takip süresini tamamlayan olguların sonuçları ile değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2018 ile Aralık 2021 tarihleri arasında kliniğimizde endovasküler tedavi uygulanan 424 hastadaki toplamda 504 intrakraniyal anevrizma retrospektif olarak tarandı. Çalışma kriterlerine uygun 37 hastadaki 38 anevrizma değerlendirildi. Hastalarda işlem öncesi, işlem sonrası ve son takip klinik durumlar mRS skorlama sistemine göre incelendi. İşlem kaynaklı periprosedürel ve geç dönemde gelişen komplikasyonların hasta klinik durumuna etkisi ile yöntemin güvenilirliği değerlendirildi. Anevrizmaların hemen işlem sonrası ve takiplerdeki okluzyon derecesi modifiye Raymond-Roy skorlaması ile analiz edilerek tedavinin etkinliği değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda son takipte total okluzyon derecesine anevrizmaların %89,4'ünde ulaşıldı. Total okluzyon gelişmeyen dört hastada takipte progresyon izlenmedi. İşlemlerin %92,2'sinde son takipte hastalarda iyi klinik sonuç (mRS0-2) izlendi. Çalışmamızda işlem kaynaklı komplikasyonlar nedeniyle mortalite %5,2, morbidite ise %2,6 oranında görüldü. Sonuç: SBKE yöntemi geniş boyunlu intrakranial bifürkasyon anevrizmalarının tedavisinde etkili bir tekniktir.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the efficacy and safety of stent plus balloon-assisted coil embolization in the treatment of intracranial bifurcation aneurysms with the results of cases who completed at least 24 months of follow-up. Materials and Methods: A total of 504 intracranial aneurysms in 424 patients who underwent endovascular treatment in our clinic between January 2018 and December 2021 were retrospectively evaluated. 38 aneurysms in 37 patients who met the study criteria were included the study. Pre-procedure, post-procedure and final follow-up clinical conditions were evaluated according to the mRS scoring system. The effect of periprocedural and late complications arising from the procedure on the clinical status of the patient and the reliability of the method were evaluated. The degree of occlusion of the aneurysms immediately after the procedure and during the followups was analyzed with the Modified Raymond-Roy scoring, and the effectiveness of the treatment was evaluated. Results: In our study, the degree of total occlusion was reached in 89.4% of aneurysms at the last follow-up. No progression was observed in the follow-up in four patients who did not develop total occlusion. Good clinical outcome (mRS0-2) was observed in patients at the last follow-up in 92.2% of the procedures. In our study, the mortality rate due to procedure-related complications was 5.2%, and the morbidity rate was 2.6%. Conclusion: Stent plus balloon-assisted coil embolization is an effective technique in the treatment of wide-necked intracranial bifurcation aneurysms.