10-12 yaş grubu öğrencilerinin kodlamaya ilişkin tutumlarının incelenmesi
Examination of 10-12 age group students' attitudes towards coding
- Tez No: 790927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı 10 – 12 yaş grubu öğrencilerinin kodlamaya ilişkin tutumlarının belirlemektir. Ayrıca öğrencilerin tutumlarının cinsiyet, sınıf ve yaş değişkenleri açısından anlamlı farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma tarama modeli kullanılan betimsel nitelikli bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında İstanbul İli Çekmeköy ilçesindeki Bahçeşehir Koleji'nde öğrenim gören 64 kız 71 erkek olmak üzere toplam 135 öğrenci oluşturmuştur. Veriler Kodlama Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi için frekans, yüzde ve aritmetik ortalamalar yanında, gruplar arası karşılaştırmalar için ilişkisiz örneklemler t-testi ve tek yönlü anova kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin kodlamaya yönelik yüksek düzeyde olumlu tutumlara sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca erkek öğrencilerin, 5. sınıf öğrencilerinin ve yaşı daha küçük olan öğrencilerin kodlamaya yönelik daha olumlu tutumlara sahip olduğu görülmüştür. Bu araştırma ileride gerçekleştirilecek yeni araştırmalara yol gösterici olması bakımdan önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the attitudes of 10 - 12 age-group students towards coding. In addition, it was examined whether the students' attitudes differed significantly in terms of gender, class. The research is a descriptive study using the survey model. The study group of the research consisted of a total of 135 students, 64 girls and 71 boys, studying at Bahçeşehir College in Çekmeköy (district of Istanbul) during the 2022-2023 academic year. Data was collected considering the Attitude Towards Coding Education Scale. Frequency, percentage and arithmetic means were used to analyze the data, as well as independent samples t-test and one-way anova for intergroup comparisons. As a result of the study, it was determined that students had high positive attitudes towards coding. In addition, it was observed that male students, 5th graders and younger students had more positive attitudes towards coding. This research is important in terms of guiding the future research that will be conducted.