NON-alkolik yağlı karaciğer hastalarında ve sağlıklı bireylerde antropometrik ölçümlerin, akdeniz diyetine uyumun ve biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of anthroopometric measurements, adaptation to mediterranean DİET and biochemical parameters in NON-alcolic fat-liver patients and HEALTHY individuals
- Tez No: 790935
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI UÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışmanın amacı; NAYKH olan ve sağlıklı bireylerde hangi antropometrik ölçümün (BKİ, bel çevresi, kalça çevresi, bel kalça oranı, boyun çevresi, bel boy oranı, vücut şekil indeksi, vücut yuvarlaklık indeksi, visseral yağlanma indeksi) daha iyi bir gösterge olduğunu, Akdeniz Diyeti'ne uyumu ve biyokimyasal parametreleri değerlendirmektir. Çalışma 30-64 yaşları arasında 41 non-alkolik karaciğer yağlanması tanısı alan ve 41 sağlıklı birey ile Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin gastroenteroloji polikliniğinde yürütülmüştür. Çalışmada bireylere sosyo-demografik özelliklerin, beslenme alışkanlıklarının, NAYKH ile ilgili genel bilgilerin, antropometrik ölçümlerin, biyokimyasal parametrelerin, Akdeniz Diyeti'ne uyumun (PREDİMED), besin tüketim sıklığının ve 3 günlük besin tüketim kaydının sorgulandığı anket formu yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Çalışmada sağlıklı bireylerin %63,4'ünün, NAYKH olan bireylerin %48,8'inin kadın olduğu; sağlıklı bireylerin yaş ortalamasının 42,1410,29 ve NAYKH olan bireylerin yaş ortalamasının 46,9310,50 yıl olduğu belirlenmiştir. Sağlıklı bireylerin PREDİMED toplam puan ortalamaları (5,832,14); NAYKH olan bireylerden (5,021,85) daha yüksektir (p>0,05). Ayrıca PAL değeri sınıflandırmasına göre; NAYKH olan bireylerde yatağa veya sandalye bağımlı sınıflandırmasına giren bireyler olduğu ve NAYKH olan bireylerin fiziksel olarak daha az aktif oldukları belirlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study; Which anthropometric measurement (BMI, waist circumference, hip circumference, waist/hip, neck circumference, waist/height, body shape index, body roundness index, visceral adiposity index) is a better indicator in healthy individuals with NAFLD, compliance with the Mediterranean diet and to evaluate biochemical parameters. The study was carried out in the gastroenterology outpatient clinic of Ankara Gülhane Training and Research Hospital with 41 healthy individuals diagnosed with non-alcoholic fatty liver disease between the ages of 30-64. In the study, a questionnaire form that questioned socio-demographic characteristics, nutritional habits, general information about NAFLD, anthropometric measurements, biochemical parameters, adherence to the Mediterranean diet (PREDİMED), frequency of food consumption and 3-day food consumption record was applied to the individuals by face-to-face interview method. In the study, 63,4% of healthy individuals and 48,8% of individuals with NAFLD were female; it was determined that the mean age of healthy individuals was 42,1410,29, and the average age of individuals with NAFLD was 46,9310,50 years. PREDIMED total mean score of healthy individuals (5,832,14); It is higher than individuals with NAFLD (5,021,85) (p>0,05). In addition, according to the PAL value classification; It was determined that individuals with NAFLD were classified as bed- or chair-bound, and individuals with NAFLD were less physically active (p>0,05).