Balıkesir şehir sağlık profili
Balikesir city health profile
- Tez No: 790986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kavramsal açıdan sağlıklı şehir, çeşitli disiplinleri kapsayan bir kavram niteliğindedir. Sağlıklı kent kavramı ile belirtilen, sağlığı hedef alan ve daha sağlıklı, huzurlu ve yaşanılır bir şehir olmak amacıyla gereken yapısal değişimleri ve süreci başlatan ve faaliyetlerini bu açıdan yürütmekte olan şehirlerdir. Şehir sağlığı için temel göstergelerden biri de şehirlerin sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan yapısal nitelikleridir. Dünya Sağlık Örgütü“sağlıklı şehir”kavramı doğrultusunda uzun vadeli bir gelişim projesi olarak“Sağlıklı Şehirler Projesi”ni başlatmıştır. Sağlıklı şehirler, altyapısal bakımdan gelişim sağlamış, daha iyi eğitim, istihdam, çevre, kentleşme, sağlık, sosyal hizmetler, kültür ve turizm faaliyetlerine sahip şehirlerdir. Sağlıklı bir şehir olmak, bir şehrin mevcut durumunun belirlenmesi ve değerlendirilmesidir. Bu kapsamda bu araştırmanın amacı, Balıkesir ilinin demografik, sağlık, eğitim, çevre ve şehircilik, sosyal hizmet ve sosyo-ekonomik yapısının analiz edilmesi, kültür ve turizm ile kentleşme faaliyetlerinin değerlendirilerek, Balıkesir ilinin sağlık profilinin ortaya konulmasıdır. Sonuç olarak değerlendirildiğinde gerek sosyal gerek ekonomik gerek kültürel açıdan Balıkesir ili hem yer aldığı Marmara Bölgesi içinde hem de Türkiye genelinde gelişmiş iller kategorisinde yer alan bir ildir. Bu kapsamda Sağlıklı Şehirler Projesi kriterlerine bakıldığında da Balıkesir ilinin sağlıklı bir şehir olduğu göze çarpmaktadır. Nitekim Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Bandırma ve Karesi Belediyelerinin Türkiye'deki sağlıklı kentler arasında yer alması bu durumu doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Conceptually, the healthy city is a concept that covers various disciplines. These cities are defined by the concept of a healthy city, aiming at health and initiating the necessary structural changes and processes in order to become a healthier, peaceful and livable city and carry out their activities in this respect. One of the main indicators for city health is the social, cultural and economic structural characteristics of cities. In this context, the World Health Organization initiated the“Healthy Cities Project”as a long-term development project in line with the concept of“healthy city”. Healthy cities are cities that have developed infrastructural aspects and have better education, employment, environment, urbanization, health, social services, and culture and tourism activities. Being a healthy city is the determination and evaluation of the current situation of a city. In this context, the aim of this research is to reveal the health profile of Balıkesir province by analyzing the demographic, health, education, environment and urbanism, social service and socio-economic structure, culture and tourism and urbanization activities of Balıkesir province. As a result, Balıkesir is a province in the category of developed provinces both in the Marmara Region where it is located and in Turkey in terms of both social, economic and cultural aspects. In this context, looking at the criteria of the Healthy Cities Project, it can be seen that Balıkesir is a healthy city. In fact, the fact that Balıkesir Metropolitan Municipality, Bandırma, and Karesi Municipalities are among the healthy cities in Turkey confirms this situation.