Broyler rasyonlarına misvak (salvadora persica) ilavesinin performans, bazı kan parametreleri ve bağırsak sağlığı üzerine etkisi
The effect of miswak (salvadora persica) supplementation to broiler diet on performance, some blood parameters, and intestinal HEALTH
- Tez No: 790998
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER KÜÇÜKERSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma broyler rasyonlarına farklı düzeyde misvak ilave edilmesinin performans, karkas randımanı, iç organ ağırlıkları, bazı kan biyokimyasal ve antioksidan parametreleri, but ve göğüs eti pH değerleri, bağırsak histomorfolojisi ve pH'sı, altlık ve dışkı kuru madde, amonyak azotu ve pH değerleri ile koksidiyoz kontrolünde etkinliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma her biri 56 hayvan içeren 5 grup, her bir grupta 8 civcivden oluşan 7 alt gruptan oluşacak şekilde toplam 280 etlik civciv ile yapılmıştır. Deneme grubu rasyonlarına %0,50; 0,75 ve 1 düzeyinde misvak ilave edilmiştir. Negatif kontrol grubuna herhangi bir ilave yapılmazken, pozitif kontrol grubuna ise antikoksidiyal olarak maksiban ilave edilmiştir. Çalışma 42 gün sürdürülmüştür. Gruplarda denemenin 0, 10, 24, 34 ve 42. günlerinde canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yem dönüşüm oranı belirlenmiştir. Incelenen grupları arasında istatistiksel fark olup olmadığını belirlemek için Tek Yönlü Varyans analizi kullanılmıştır. İstatistiksel olarak anlamlı fark bulunması halinde, grupların ikili olarak kıyaslanmasında Tukey Testi kullanılmıştır. Ayrıca değerlendirilen parametrelerin deneme gruplarındaki doz artışına bağlı olarak değişip değişmediğini kontrol etmek için Tek Yönlü Varyans Analizi'nde polinomial model kullanılarak (lineer, kuadratik) trend analizi yapılmıştır. Farklı düzeylerde etlik piliç rasyonlara ilave edilen misvak katkısının performans, karkas parametreleri ve iç organ ağırlıkları üzerinde istaktiksel olarak etkisinin bulunmadığı görülmüştür (p>0,05). TG ve SOD değerleri açısından istatistiksel olarak gruplar arasında anlamlı farklar bulunmuştur (p=0,001; p0,05). Misvakın verim özelliklerini arttırmada etlik piliç yemlerinde yem katkı maddesi olarak güvenle kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of different Miswak inclusion levels in broilers diets on performance parameters, carcass yield, visceral organ weights, some blood biochemical and antioxidant profile, thigh and breast meat pH values, intestinal histomorphology, litter and feces dry matter, ammonical nitrogen and pH values, and its effectiveness in coccidiosis control. A total of 280 broiler chicks, consisting of 5 groups, each group containing 56 birds; and 7 subgroups where each consisting of 8 chicks in each group. The miswak was added at 0,5%; 0,75% and 1% inclusion levels to the rations of the experimental group, an anticoccidial maxiban was added to the positive control group, while no addition was made to the negative control group. The study was continued for 42 days. Live weight, live weight gain, feed consumption and feed conversion ratio were determined in the groups on the 0, 10, 24, 34 and 42 days of the experiment. A one-way analysis of variance was conducted to determine whether there was a significant difference between the studied parameters and roups tested. If there was a statistically significant difference, Tukey's test was employed to compare groups in pairs. In addition, trend analysis was done in One- Way Analysis of variance using polynomial models (linear, quadratic) to control whether the assessed parameters changed depending on the dosage increment in the experimental groups. It was observed that the supplementation of miswak to broiler rations at different levels did not have a significant (p>0,05) effect on brid's performance, carcass parameters and organ weights. Statistically significant differences were found between the groups in terms of triglyceride (TG), and superoxide dismutase (SOD) values (p=0,001; p0,05). In conclusion, miswak can be used safely as a feed additive in broiler diets to improve performance characteristics.