Kafein alımının 3x3 basketbolcularda kuvvet ve dayanıklılık performans parametrelerine akut etkilerinin incelenmesi
Investigation of the acute effects of caffeine intake on strength and endurance performance parameters of 3x3 basketball players
- Tez No: 791036
 - Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKALAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırmanın amacı 3x3 basketbol branşındaki sporculara kafein desteği verilerek, yapılan ölçümler neticesinde kassal kuvvet, kassal dayanıklılık ve kardiyovasküler dayanıklılık performansları üzerine kafeinin akut etkilerinin olup olmadığının incelenmesindir. 18-22 yaş aralığında 14 erkek katılımcı gönüllülük esasına göre belirlenmiştir. İlk test günü 6mg/kg kafein alımından 1 saat sonra göğüs pres aletinde katılımcıların kassal kuvvet (1 TM) ve kasal dayanıklılık (1 TM'nin % 60'ı ile maskimum tekrar) parametre değerleri belirlenmiş, 5 dakikalık dinlenme sonrasında aynı prosedür çömelme aleti ile alt gövde için tekrarlanmıştır. Kassal kuvvet ve kassal dayanıklılık ölçümlerinin ardından 10 dakika dinlenme ve 5 dakika düşük tempoda ısınma için süre verilmiş, sonrasında kardiyovasküler dayanıklılık (Yo-Yo IET Level-1) testi gerçekleştirilmiştir. 2. ve 3. test günleri aynı protokol plasebo takviyesi ve herhangi bir takviye verilmeden tekrar edilmiştir. Ölçümler arası 48 saat istirahat verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine whether caffeine has acute effects on muscular strength, muscular endurance and cardiovascular endurance performances as a result of measurements made by giving caffeine in 3x3 basketball players. 14 male voluntary participants between the ages of 18-22 were determined. On the first test day, 1 hour after ingestion of 6mg/kg caffeine, the muscular strength (1 RM) and muscular endurance (60% of 1 RM) parameter values of the participants were determined on the bench press. After 5 minutes of rest, the same procedure was performed for the lower body with the squat device. After the muscular strength and muscular endurance measurements, time was given for 10 minutes of rest and 5 minutes of warm-up at low tempo, after which the cardiovascular endurance (Yo-Yo IET Level-1) test was performed. On the 2nd and 3rd test days, the same protocol was repeated without the placebo supplement and any supplement. 48 hours of rest was given between measurements.