Kronik böbrek yetmezliğinin vestibüler fonksiyonlar üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of chronic renal failure on vestibular functions
  1. Tez No: 791058
  2. Yazar: AHMET ATİLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kronik Böbrek Yetmezliği (KBY) birçok organda fonksiyon bozukluğuna neden olabilen oldukça sık görülen sistemik bir rahatsızlıktır. KBY'nin iç kulağı da etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle çalışmamızda KBY'nin işitsel ve vestibüler fonksiyonlar üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmamıza 1 Ocak 2019 - 1 Eylül 2021 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Nefroloji Bölümü tarafından KBY tanısıyla takip edilen, düzenli hemodiyaliz(HD) tedavisi alan(n=19), konservatif tedavi alan Prediyaliz (PD) (n=19) ve renal transplantasyon(RTx) olan hastalar (n=18) dâhil edildi. Tüm testler Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji Biriminde uygulandı. Katılımcılara akustik empedans, PTA, C-VEMP, V-HIT ve biyokimya testleri uygulandı. Elde edilen bulgulara istatistiksel analiz yapıldı. Tüm bu değerler kontrol grubu (n=22) ile kıyaslandı.Çalışmamıza dâhil edilen 19 HD hastasının 11'inde (%57,8), 19 PD hastasının 11'inde (%57,8), 18 RTx hastasının 9'unda (%50), 22 kontrolden 1'inde (%4,5) işitme kaybı görüldü. KBY olan hasta grupların hepsinde işitme kaybı oranı kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti. 19 HD hastasının 7'sinde (%36,8); 19 PD hastasının 6'sında (%31,6); 18 RTx hastasının 5'inde (%27,8) ve kontrol grubunun 2'sinde (% 9,1) C-VEMP yanıtları elde edilemedi. Hasta gruplarda C-VEMP yanıtlarının negatifliği açısından yüksek olmasına rağmen istatistiksel fark görülmedi. Çalışmamız KBY olan hastalarda vestibüler sistem fonksiyonlarının V-HIT ile değerlendiren ilk çalışmadır.V-HIT değerlendirilmesinde gruplar arasında SSK'nın VOR kazançları açısından anlamlı farklılık yoktu. Ancak HD grubunda toplam SSK'dan 14'ünde (%12,2), PD grubunda toplam SSK'dan 9'unda (%7,9), RTx grubunda toplam SSK'dan 8'inde (%7,4) ve kontrol grubunda toplam SSK'dan 2'sinde (%1,5)'inde VOR kazanç düşüklüğü olan kanal bulunmuştur. Hasta gruplarda kontrol grubuna göre anlamlı derecede etkilenmiş SSK sayısı vardı. Biyokimya bulgularında (Na hariç); işitme kaybı ve CVEMP sonuçları arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç olarak çalışmamızın verilerine göre hem işitsel hem de vestibüler sistem KBY'nin farklı aşamalarında etkilenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic renal failure (CFR) is a very common systemic disorder that can cause dysfunction in many organs. It is known that chronic renal failure also affects the inner ear. Therefore, the aim of this study is to examine the effect of CFR on auditory and vestibular functions. The patients with predialysis (PD) and renal transplantation (RTx), who were followed up by the Çukurova University Nephrology Department with the diagnosis of CRF, and receiving regular hemodialysis (HD) and conservative treatments, were included between January 1st, 2019 and September 1st, 2021. Acoustic impedance, Puretone audiometry, C-VEMP, V-HIT and biochemistry tests were performed at Çukurova University Faculty of Medicine, Department of Otorhinolaryngology, Audiology Unit. Findings were compared to control groups (n=22). There were hearing loss in 11 (57.8%) of 19 patients with HD; 11 (57.8%) of 19 patients with PD, 9 patients (50%) of 18 with RTx patients, and just one patient in control group. The rate of hearing loss in study group was statistically higher than the control group. There were no C-VEMP response in 7(36,8%) of 19 HD-patients, 6 (31.6%) of 19 HD patients, 5 (27,8%) of RTx patients and 2 (9.1%) in the control group. Although the rate of presence rate was lower in the study group, there were no significant difference. Our study is the first to evaluate vestibular system functions with VHIT in patients with chronic renal failure. There was no difference between groups in VOR gains. However, 14 (12.2%) of the total number of SSCs in the HD group, 9 (7.9%) of the total number of SSCs in the PD group, 8 (7.4%) of the total number of SSCs in the RTx group and 2 (1.5%) of the total number of SSCs in the control group had decreased VOR gains. The number of effected canals was higher in study group than control group. There is no significant correlation between biochemistry (except Na) hearing loss and C-VEMP results. In conclusion, according to the data of our study, both the auditory and vestibular systems can be affected at different stages of CRF.