Yoğun bakım hemşirelerinin fiziksel kısıtlamaya ilişkin etik değerlerine etik iklim algısının etkisi
The effect of ethical climate perception on the ethical values of intensive care nurses regarding physical restraint
  1. Tez No: 791064
  2. Yazar: MÜYESSER NUR AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma, yoğun bakım ünitelerinde, yoğun bakım hemşirelerinin fiziksel kısıtlama uygulamasına ilişkin etik değerlerine etik iklim algısının etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, kesitsel-tanımlayıcı tipte tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmir ilindeki 1 devlet hastanesi, 2 üniversite hastanesi yoğun bakım ünitelerinde çalışan 202 hemşire oluşturmuştur. Çalışmanın verileri, Hemşire Tanıtım Formu, Fiziksel Kısıtlamaya Yönelik Etik Değerler Formu (FKEDF) ve Hastane Etik İklim Ölçeği (HEİÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı, yüzdelik, t testi, ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Hemşirelerin FKEDF toplam puan ortalaması 146.48±17.51'dir. HEİÖ toplam puan ortalaması 106.39±14.22'dir. Hemşirelerin %86.1'i yoğun bakım ünitesinde fiziksel kısıtlamayı sık uyguladığını ve %89.1'i fiziksel kısıtlama ile ilgili karar alma sürecine aktif olarak katıldığını belirtmiştir. Fiziksel kısıtlamaya ilişkin etik değerler formu (FKEDF) toplam puanı ile HEİÖ meslektaşlar alt boyutu (r:0.177, p:0.012) ve yöneticiler alt boyutu (r:0.180, p:0.010) arasında pozitif yönde zayıf ve istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişki olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin çalıştıkları kuruma göre FKEDF (p= 0.002) ve HEİÖ (p=0.000) puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak bir kurumun etik iklimi hemşirenin fiziksel kısıtlama uygulamasına ilişkin etik değerlerini etkileyebilmektedir. Hemşirelerin fiziksel kısıtlamaya ilişkin etik değerlerini meslektaşlar ve yöneticilerin etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in order to determine the effect of ethical climate perception on the ethical values of intensive care nurses regarding the practice of physical restraint in intensive care units. The research is designed in a cross-sectional-descriptive. The sample of the study consisted of 202 nurses working in intensive care units of 1 public hospital and 2 university hospitals in Izmir province. The data of the study were collected using the Nurse Introduction Form, The Ethical Values for Physical Restraint Form (EVPRF) and the Hospital Ethical Climate Scale (HECS). In the evaluation of the data, number, percentage, t-test, ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Pearson correlation analysis were used. The mean total score of nurses with EVPRF was 146.48±17.51. The mean total score of HECS was 106.39±14.22. 86.1% of nurses stated that they frequently applied physical restraint in the intensive care unit and 89.1% of nurses stated that they actively participated in the decision-making process related to physical restraint. The total score of the form of ethical values on physical restraint (EVPRF) and the HECS colleagues sub-dimension (r:0.177, p:0.012) and the administrators sub-dimension (r:0.180, p:0.010) among it was found that there was a positive, weak and statistically significant relationship. It was found that there was a statistically significant difference between the EVPRF (p= 0.002) and HECS (p=0.000) score averages according to the institution where nurses worked. As a result, the ethical climate of an institution can affect the ethical values of a nurse regarding the practice of physical restraint. It can be said that the ethical values of nurses regarding physical restraint are influenced by colleagues and managers.