Antalya-Finike ilçesi doğal ve kültürel peyzaj değerleri kapsamında alternatif turizme yönelik rotaların belirlenmesi
Determiniation of routes for alternative tourism within the natural and cultural landscapes values of Antalya-Finike district
- Tez No: 791083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Turizm, Landscape Architecture, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ekonomik, kültürel ve sosyal gelişim araçlarının başında gelen turizmin sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde uygulanabilmesi son dönemlerin önemli tartışma konularından biridir. Turizme uygun alanlarda kaynakların korunarak kullanılabilmesi için sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde çözümler üretilmesinin gerekliliği ortak kanıdır. Bu süreç yerel kimliğin, doğal ve kültürel miras niteliği taşıyan peyzaj çeşitliliğinin bu çözümlere dahil edilmesi, paydaş katılımcılığın ve iş birliğinin sağlanması ve uygulanan turizm aktivitelerinin yerel ölçekte sosyal ve ekonomik gelişime katkıda bulunması gibi amaçları da kapsamalıdır. Bu çalışma yüksek turizm potansiyeline sahip Finike ilçesinde yürütülmüştür. Turizm sektörünün henüz yeterince gelişmediği ilçede sürdürülebilir bir turizm modeli oluşturulabilmesi amacıyla hâlihazırdaki turizm ürünlerine ek olarak alternatif turizm potansiyelleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma arazi gözlem çalışmaları, analiz ve değerlendirmeleri içeren yedi aşamalı bir süreçte gerçekleştirilmiş, Finike'nin doğal ve kültürel peyzaj özellikleri ile öne çıkan mevsimsel özelliklerine bağlı mevcut turizm kullanımları belirlenmiştir. Çalışma alanının alternatif turizm faaliyetlerine konu olabilecek potansiyelleri ve çeşitliliklerinin ortaya konulması amacı ile kaynak noktaları belirlenmiş ve bu noktalar için en uygun kullanım çeşitlilikleri araştırılmıştır. Burada mevcut durumun tespiti ve alternatif turizm çeşitliliğine yönelik ürünlerin belirlenmesi amacı ile kaynak noktalarından fotoğraflamalar yapılarak gözlem formları doldurulmuştur. Analizler sonucunda kaynak noktalarına ait mevsimsel özellikler de dikkate alınarak bisiklet, enduro ve yürüyüş ile yapılabilecek alternatif turizme yönelik 14 adet rota belirlenmiş ve her bir rotanın haritaları ve yükseklik profilleri oluşturulmuştur. Ayrıca belirlenen rotaların etkin bir şekilde kullanılmaları ve alternatif turizme katkı sağlamasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The implementation of the sustainability principles for tourism, as one of the leading economic, cultural and social development tools, is one of the important debate issues on the agenda. However, solutions should be produced within the framework of the sustainability by protecting the resources while using landscapes that suitable for tourism. This process requires incorporating local identity, natural and cultural heritage and overall landscape diversity, maintaining stakeholder participation and cooperation, and contributing to the social and economic development of both at local and regional scales. This research is carried out in Finike district with high tourism potential. In order to create a sustainable tourism model in the district, where the tourism sector has not yet developed enough, alternatives for tourism potentials were investigated besides existing tourism products. The research was conducted in seven stages including field observations. Within methodological framework, the natural and cultural landscape features of the district, its current tourism uses in Finike together with seasonal features have been determined. In order to reveal the potentials and varieties of the natural and cultural environment so to ground alternatives tourism activities, points of source were defined. Site observation forms were initiated and on-site analyses were carried out together with by photographing at each points of source. As a result of analyses, 14 routes have been determined for alternative tourism that can be made by cycling, enduro and walking considering the seasonal characteristics of the points of source. Maps and elevation profiles of each route were also produced. In addition, further recommendation were implied for the effective use of alternative tourism routes and contribution for alternative tourism.