Extraction and physicochemical characterization of insect oils obtained from Acheta domesticus & Tenebrio molitor
Acheta domesticus & Tenebrio molitor böcek türlerinden elde edilen yağların ekstraksiyonu ve fizikokimyasal karakterizasyonu
- Tez No: 536046
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİ ALPAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yenilebilir böcekler içerdikleri protein, yağ, karbonhidrat, mineral ve vitamin gibi temel yapı taşları sayesinde son yıllarda en çok ilgi ve dikkat çeken alternatif gıda kaynaklarından biri haline gelmiştir. Bu çalışma, iki yenilebilir böcek türü olan Tenebrio molitor (un kurdu) ve Acheta domesticus (çekirge)'in içerdiği yağ kısmına yoğunlaşmış ve yağların fizikokimyasal özelliklerinin, biri yenilikçi biri konvansiyonel metot olmak üzere iki farklı extraksiyon yöntemi ile nasıl değiştiğini araştırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, dünyadaki besin kaynaklarında oluşabilecek olası bir kıtlığa karşı bir gelecek yaratmak ve güçlü bir alternatif oluşturmaktır; en önemli nokta ise bu değerli yenilebilir böcek türlerini insanların kendileri için gerekli olan temel yapı taşlarının temel kaynaklarından biri haline getirmektir. Tenebrio molitor ve Acheta domesticus'ta bulunan yağ miktarları sırasıyla %34 ve %28 civarında olup, esansiyel olarak tüketilmesi gerekli olan Ω-3 ve Ω-6 yağ asitlerinden kayda değer miktarda içermektedir. Ayrıca, bu yağlar içerdikleri antioksidan ve fenolikler sayesinde serbest radikal kaynaklı ciddi sağlık problemleriyle savaşmada kullanılan önemli savunma mekanizmalarıdır. Yenilikçi bir metot olarak Yüksek Hidrostatik Basınç (YHB) kullanılmış ve YHB'nin yağların ekstraksiyonu ve fizikokimyasal özellikleri kapsamında konvansiyonel metotlara karşı etkisi incelenmiştir. İki farklı ekstraksiyon metoduyla optimum performansta yağ elde edildikten sonra verim, yağ asidi kompozisyonu, peroksit değeri, kristalleşme ve erime noktaları, toplam fenolik miktarı ve antioksidan aktivitesi gibi yağların fizikokimyasal özellikleri araştırılmıştır. Bununla birlikte, YHB'ın bu iki böcek türünde bulunan yağlar ve kompozisyonları üzerinde nasıl bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Yağ miktarı un kurdu ve çekirgede sırasıyla %22.75-24.22 ve %16.17-18.09 aralığında bulunmuştur. Her iki böcekte de baskın miktarda bulunan yağ asitleri palmitik, stearik, oleik ve linoleik olmasına rağmen, miristik, palmitoleik ve linoleik asit de yüksek miktarda bulumaktadır. Bunun dışında, un kurdundaki kristalleşme ve erime noktaları çekirgeden yüksek bulunmuştur. Un kurdundaki doymamış yağ asidi miktarı doymuş yağ asitlerinin neredeyse iki katı iken çekirgede bu oran daha düşük seviyelerdedir.
Özet (Çeviri)
Edible insects have become one of the most attracted and attention-grabbing alternative food sources in recent years due to the constituents that include proteins, oils, carbohydrates, minerals and vitamins. The goal of this study is to explore insect oils in terms of physicochemical properties to help their utilization in future against the possible scarcity of the resources in the world, and the most important point is to help to enable these valuable edible insect species as one of the main nutrient sources of the human being. In this study, oil portion of the two edible insect species, Tenebrio molitor (yellow mealworm) and Acheta domesticus (house cricket) were focused and it was investigated how the physicochemical properties of the oil changed with different extraction conditions. The oil content of Tenebrio molitor and Acheta domesticus are >34 and >28% respectively and they include significant amount of Ω-3 and Ω-6 fatty acids that are important for the diet and they are also rich in antioxidants and phenolics that help to fight against health problems. In this study, High Hydrostatic Pressure (HHP) was used and the effect of HHP on extraction was compared with the conventional methods. Following the extraction of oil, fatty acid composition, peroxide value, crystallization and melting points, total phenolic content and the antioxidant activities were determined. Besides, it was examined how the HHP affected the composition of insect oils obtained from the two species. Oil yield was found in the range of %22.75-24.22 and %16.17-18.09 for mealworm and cricket, respectively. It was also found that the amounts of myristic acid, palmitoleic acid and linolenic acid in mealworm and cricket oils were relatively high, although the most abundant fatty acids found in both insects were palmitic acid, stearic acid, oleic acid and linoleic acid. Moreover, the difference between crystallization and melting point of mealworm were found to be higher than the cricket. The amount of unsaturated fatty acids in mealworm oil was almost two fold of saturated fatty acids, whereas this ratio was less in cricket oil.