Multipl skleroz hastalarında pilates temelli telerehabilitasyonun fiziksel performans ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of pilates-based telerehabilitation on physical performance and quality of life in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 791148
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmamız, Multipl Skleroz (MS) hastalarında telerehabilitasyon (TR) yoluyla uygulanan Pilates'in fiziksel performans ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmamıza EDSS (Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği) skoru 5'in altında olan 30 MS hastası dâhil edildi. Hastalar randomize olarak, Pilates temelli telerehabilitasyon grubu (Pilates-TR) (n=15, EDSS ortanca (IQR): 1.5 (1-2.5)) ve kontrol grubu (n=15, EDSS ortanca (IQR): 1.5 (1-3)) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Pilates-TR grubu Pilates-TR'yi 6 hafta boyunca haftada 3 gün video konferans yoluyla evde aldı. Kontrol Grubu, herhangi bir ek spesifik tedavi olmaksızın bekleme listesine alındı. Denge Biodeks-BioSwayTM Portatif denge sistemi ve Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ile, denge ile ilişkili günlük yaşam aktivitelerindeki güven hissi Aktiviteye Spesifik Denge Güvenlik Ölçeği (ABC) ile, yürüyüşün zaman ve mekânsal özellikleri BTS G-Walk cihazı ile, fonksiyonel mobilite Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT) ile, fonksiyonel egzersiz kapasitesi ve yürüme performansı Altı Dakika Yürüme Testi (6-DYT) ile, kas kuvveti el dinamometresi ile, core enduransı lateral köprü testi, Modifiye Biering-Sorensen testi, gövde fleksiyon testi ve prone bridge testi ile, core gücü; sit ups ve push-ups testleri ile, fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) ile, yorgunluk Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ve Yorgunluk Etki Ölçeği (YEÖ) ile, yaşam kalitesi Multipl Skleroz Yaşam Kalitesi Anketi (MSQOL-54) ile değerlendirildi. Çalışma sonunda, Pilates-TR grubunda denge, fonksiyonel mobilite, yürüme hızı ve kadansta, fonksiyonel egzersiz kapasitesi ve yürüme performansı, üst ve alt ekstremite kas kuvveti, core stabilite, fiziksel aktivite düzeyi, yorgunluk ve yaşam kalitesinde gelişme olduğu görüldü (p0.05). MS hastalarında haftada 3 gün 6 hafta görüntü tabanlı telerehabilitasyon yoluyla uygulanan Pilates eğitiminin fiziksel performans ve yaşam kalitesini geliştirmede etkili olduğu bulundu. Bu çalışmanın sonuçları Pilates-TR'nin MS hastalarının kendi ortamlarında fizyoterapist gözetiminde yapabilecekleri etkili bir eğitim metodu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to investigate the the effects of pilates-based telerehabilitation on physical performance and quality of life in patients with Multiple Sclerosis Pw(MS). The study included 30 MS patients with EDSS (Expanded Disability Status Scale) score below 5. The patients were randomly divided into two groups as the Pilates-based telerehabilitation group (Pilates-TR) (n=15, EDSS median (IQR): 1.5 (1-2.5)) and the control group (CG) (n=15, EDSS median (IQR): 1.5 (1-3)). The Pilates-TR group received Pilates-TR via videoconferences 3 days per week for 6-weeks at home. The Control Group was on the waitlist without any additional specific treatment. Balance; with with Biodex-BioSway™ Portable Balance System and Berg Balance Scale (BBS), confidence in activities requiring balance in daily life; with Activity Specific Balance Confidence Scale (ABC), temporal and spatial characteristics of walking; with BTS G-Walk, functional mobility; with Timed“Up and Go”test (TUG), functional exercise capacity and walking performance; with the Six-Minute Walk Test (6-MWT), muscle strength; with a hand dynamometer, core endurance; with trunk flexion test, modified Biering-Sorensen test, prone bridge test and right and left lateral bridge test, core power; with sit-ups test and modified push-ups test, physical activity level; with the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), fatigue; with Fatigue Severity Scale (FSS) and the Fatigue Impact Scale (FIS), the quality of life; with Multiple Sclerosis Quality of Life Questionnaire(MSQOL-54) were assesed. As a result of the study; After the Pilates-TR, balance, functional mobility, walking speed and cadence, functional exercise capacity and walking performance, upper and lower extremity muscle strength, core stability, physical activity level, fatigue, and quality of life were significantly improved in the Pilates-TR group (p0.05). The results of this study show that Pilates-TR is an effective training method that PwMS can do in their own environment under the supervision of a physiotherapist.