Deneysel periodontitis oluşturulmuş ratlarda mür (commiphora molmol) uygulamasının periodontal dokular üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of MYRRH (commiphora molmol) application on periodontal tissues in rats with experimental periodontitis
  1. Tez No: 791149
  2. Yazar: EZGİ SAYARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Periodontitis, bağ dokusu kaybı, alveoler kemik rezorpsiyonu ve periodontal cep formasyonuyla karakterize, kronik enflamatuvar bir hastalıktır. Histolojik düzeyde periodontal hastalık, PMNL oluşan enflamatuvar bir infiltrasyona yol açar, interlökin IL-1β, IL-6 ve TNF-α gibi pro-enflamatuvar sitokinlerin salınımı tetiklenir. IL-1, osteoblastik hücrelerde RANKL artırarak kemik rezorpsiyonunu gerçekleştirir. CHX, periodontal tedavide en etkili antimikrobiyal ajanlardan biri olarak kabul edilmektedir. Ancak tat değişikliği, yanma hissi, gingival ve mukozal irritasyon ve dil ve dişlerde renk değişikliği gibi birçok yan etkiye neen olabilmektedir. Kemoterapötik ajanların bu yan etkilerinden ötürü, bitkisel terapötik ajanların kullanımı gündeme gelmiştir. Mür, Commiphora molmol ve Balsamodendron myrrh ağacından elde edilen bir oleo-sakız reçinesidir. Mür, %7-17 uçucu yağ, %25-40 reçine, %57-61 sakız ve %3-4 oranında diğer bileşenlerden oluşur. Mürün doğal bir ürün olması, antimikrobiyal ve anti-enflamatuar etkileri, terapötik konsantrasyonlarda toksik etkisinin görülmemesi ve yan etkilerinin minimum olmasından dolayı periodontal hastalıkların tedavisinde lokal olarak kullanılmaktadır. Literatürde mürün anti-plak ve anti-gingivitis özelliklerini inceleyen çalışmalar olmasına rağmen, lokal uygulamasının periodontitis üzerine olan etkilerini değerlendiren herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Mür ekstraktının periodontal enflamasyonun çözülmesinde ve periodontal hastalığın tedavisinde etkili olacağı hipotezinden yola çıkarak bu çalışmada, ratlarda ligatürle indüklenen periodontitis modelinde lokal olarak uygulanacak mürün periodontal enflamasyon üzerine olan etkisini araştırmak ve olası etkilerini radyografik, immunohistokimyasal ve biyokimyasal olarak incelemek amaçlanmıştır. 45 adet Wistar Albino ırkı laboratuvar sıçanı çalışmaya dâhil edilmiştir. Sıçanlar 5 gruba ayrılmıştır. Grup 1'de yalnızca maksiller sağ çenedeki 1. ve 2. molar dişler ligatürlenmiş, herhangi bir solüsyonla irrigasyon yapılmamış ve 14. günde sıçanlar anestezi altında sakrifiye edilmiştir. Grup 2, 3, 4 ve 5'teki sıçanların maksiller dişleri bilateral olarak ligatürlenmiş, 14. günde ligatürler alınmıştır. Sonrasında Grup 2, 3 ve 4'teki dişlerin bukkal yüzeyine 14 gün süreyle 1'er ml olacak şekilde sırasıyla %0,9'luk izotonik NaCl (salin), %0,2'lik CHX ve %1'lik C. molmol (mür) ile irrigasyonlar yapılmış, Grup 5'te irrigasyon yapılmamıştır ve sıçanlar 28. günde sakrifiye edilmiştir. Sakrifikasyondan hemen önce sıçanlardan alınan plazma örneklerinde anti-interlökin 1 beta (IL-1β), anti-interlökin 10 (IL-10), RANKL ve OPG konsantrasyonları ELISA yöntemiyle belirlenmiştir. Çenelerin histopatolojik olarak incelemesi yapılmış, immunohistokiyasal olarak dokularda RANKL ve OPG analiz edilmiştir. Radyolojik olarak çeneler Mikro-CT ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a chronic inflammatory disease characterized by loss of connective tissue, alveolar bone resorption, and periodontal pocket formation. At the histological level, periodontal disease leads to an inflammatory infiltration of PMNL. The release of pro-inflammatory cytokines such as interleukin IL-1, IL-6 and TNF-α is triggered. IL-1 promotes bone resorption by increasing RANKL in osteoblastic cells. CHX is recognized as one of the most effective antimicrobial agents in periodontal therapy. However, it can cause many side effects such as taste change, burning sensation, gingival and mucosal irritation, and discoloration of tongue and teeth. Due to these side effects of chemotherapeutic agents, the use of herbal therapeutic agents has come to the fore. Myrrh is an oleo-gum resin obtained from the tree Commiphora molmol and Balsamodendron myrrh. Myrrh consists of 7-17% essential oil, 25-40% resin, 57-61% gum and 3-4% other components. Since myrrh is a natural product, has antimicrobial and anti-inflammatory effects, no toxic effects at therapeutic concentrations, and minimal side effects, it is used locally in the treatment of periodontal diseases. Although there are studies examining the anti-plaque and anti-gingivitis properties of myrrh in the literatüre, there are no studies evaluating the effects of local application on periodontitis. Based on the hypothesis that myrrh extract will be effective in the resolution of periodontal inflammation and in the treatment of periodontal disease, in this study, it was aimed to investigate the effect of locally applied myrrh on periodontal inflammation in a ligature-induced periodontitis model in rats and to examine its possible effects radiographically, immunohistochemically and biochemically. 45 Wistar Albino laboratory rats were included in the study. The rats were divided into 5 groups. In Group 1, only the 1st and 2nd molars of the maxillary right jaw were ligated, irrigation was not performed with any solution, and the rats were sacrificed under anesthesia on the 14th day. The maxillary teeth of the rats in groups 2, 3, 4 and 5 were ligated bilaterally, and ligatures were removed on the 14th day. Afterwards, 0.9% isotonic NaCl (saline), 0.2% CHX and 1% C. molmol (myrrh) irrigations were made, Group 5 was not irrigated and the rats were sacrificed on the 28th day. Anti-interleukin 1 beta (IL-1β), anti-interleukin 10 (IL-10), RANKL and OPG concentrations were determined by ELISA in plasma samples taken from rats just before sacrification. Histopathological examination of the jaws was performed, and RANKL and OPG were analyzed in the tissues immunohistochemically. Radiologically, the jaws were examined with Micro-CT.