Dijital bankacılık uygulamaları
Digital banking applications
  1. Tez No: 815639
  2. Yazar: MERVE GAMZE ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bankacılık sektöründe dijitalleşmeye gidilmesi, buna paralel olarak müşteri davranışlarının değişmesi aynı zamanda rekabeti de birlikte getirmiştir. Yakın zamana kadar müşteri davranışlarının etkisi ile geleneksel bankacılık modeli tercih edilirken, Y kuşağının iş hayatının içinde bulunması, Z kuşağının internet ortamını tercih etmesi, dijital bankacılık uygulamalarının hayata girmesini kaçınılmaz kılmıştır. Dijital Bankacılık uygulamaları, finansal teknolojilerin gelişme hızındaki artış ile birlikte, yeni nesil müşterilerin değişen ihtiyaçlarına yanıt vermek ve daha müşteri odaklı hizmet vermek amaçlı yenilikçi çözümler sunmaktadır. Dijital Bankacılık Uygulamaları sunduğu hizmetler ve müşteri deneyimleri açısından geleneksel bankalara göre fark yaratmaktadır. Bu bağlamda, dijital müşteri deneyimleri, hızlı işlem süreleri, yeni teknoloji kullanımı, kişiselleştirilmiş hizmetler, veri güvenliği ve entegre finansal deneyim faktörleri müşteri memnuniyeti ve müşteri kazanımında büyük rol oynamaktadır. Dijital bankacılık alanında dünyada uygulanan hukuki çerçeve, farklı ülkelerin finansal düzenleyici otoriteleri tarafından belirlenmektedir. Birçok ülke lisanslama, denetim, veri gizliliği, müşteri koruması ve risk yönetimi gibi konuları düzenleyen regülasyonlar geliştirmiştir. Bu hukuki çerçeveler, dijital bankaların faaliyetlerini düzenlemek, finansal istikrarı sağlamak ve müşterilerin güvenliğini korumak amacıyla uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the digitalization in the banking sector and the change in customer behaviour in parallel have also brought competition. While the traditional banking model was preferred with the influence of customer behaviours until recently, the fact that the Y generation is in business life and the Z generation prefers the internet environment has made it inevitable for digital banking applications to be implemented. With the increase in the pace of development of financial technologies, Digital Banking applications offer innovative solutions to respond to the changing needs of new generation customers and to provide more customer-oriented services. Digital Banking Applications make a difference compared to traditional banks in terms of services and customer experiences. In this context, digital customer experiences, fast transaction times, use of new technology, personalized services, data security and integrated financial experience factors play a major role in customer satisfaction and customer acquisition. The legal framework applied in the world in the field of digital banking is determined by the financial regulatory authorities of different countries. Many countries have developed regulations governing issues such as licensing, auditing, data privacy, customer protection and risk management. These legal frameworks are implemented to regulate the activities of digital banks, ensure financial stability and protect the security of customers.