Özel olarak tahsis edilmiş kısa mesafe haberleşme sisteminin donanımsal uygulaması
Harware implementation of dedicated short range comminication system
- Tez No: 791212
- Danışmanlar: PROF. DR. SARP ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Araç iletişim teknolojileri son yıllarda giderek yaygınlaşmaktadır. Akıllı şehirler, akıllı ulaşım sistemleri ve araç arası ağların, trafik güvenliğine yapacağı katkılar, bu alandaki en büyük başarı olacaktır. Çevre sağlığı, kazaların önlenmesi, ulaşım kolaylığının sağlanması, ücret ödemelerinin kolaylaşması gibi birçok fayda sağlayan bu teknolojinin temel yapı taşlarından biri de DSRC sistemidir. DSRC sistemi, kısa mesafeli, yüksek frekanslı, hücresel bir altyapıya ihtiyacı olmayan kablosuz haberleşme teknolojisidir. DSRC sisteminde, araçlar ve birimler arasında yüksek hızlı, 5,8 Ghz bandında, hata oranı düşük haberleşme gerçekleştirmektedir. Bu haberleşme sistemi kötü hava şartlarında ve herhangi bir engele rağmen yüksek performans göstermektedir. Bu tez çalışmasında takograf sistemine entegre etmek için DSRC sisteminin bir birimi olan OBU tasarlandı. Takograftaki veriler, OBU sayesinde kontrol noktasındaki RSU birimine aktarıldı.
Özet (Çeviri)
Vehicle communication systems have grown in popularity in recent years. The biggest achievement in this subject will be the contributions of smart cities, smart transportation systems, and vehicle-to-vehicle networks to traffic safety. The DSRC system is one of the fundamental building blocks of this technology, which delivers numerous benefits such as environmental health, accident prevention, convenience of mobility, and wage payment facilitation. The DSRC system is a wireless communication technology with a limited range and high frequency that does not require cellular infrastructure. High-speed communication between cars and units is realized in the 5.8 Ghz band with a low error rate in the DSRC system. It performs well in adverse weather conditions and in the face of impediments.In this thesis, the DSRC system has been connected with the tachograph system. The OBU sents data from the tachograph to the RSU unit at the control station as part of the proposed DSRC system.