Ayva ekstraktının gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) soğukta depolanması süresince kalite parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of quince extract on quality parameters of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) during cold storage
- Tez No: 791245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Eşme ayvası (Cydonia oblonga) ekstraktının, gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) 21 gün soğukta depolanması (4±2°C) süresince kalite parametreleri üzerine etkisi incelenmiştir. Kurutulmuş ayva tozuna %50 konsantrasyonda etil alkol içinde ultrases destekli ekstraksiyon işlemi uygulamasından sonra alkol uzaklaştırılarak ekstrakt elde edilmiştir. Kontrol grubu ekstrakt içermeyen, uygulama grupları %5 ve %10 oranlarında ayva ekstraktı içeren daldırma çözeltisinde bekletilmiştir. Ayva ekstraktının fenolik madde miktarı 3.090,75 mg GAE/L ekstrakt, antioksidan kapasitesi 211,31 mmol AAE/100 ml ekstrakt ve yüzde inhibisyonu 90,39 olarak tespit edilmiştir. Gökkuşağı alabalığında nem %75,21, kül %1,33, yağ %1,58 ve protein %15,06 olarak bulunmuştur. pH analizine göre sınır değerin kontrol grubunda 18. günde, %5 ekstrakt grubunda 21. günde aşıldığı, %10 ekstrakt grubunda ise depolama süresince sınır değerin aşılmadığı belirlenmiştir. Peroksit değerinin 12. günde kontrol ve %5 ekstrakt grubunda, 21. günde ise %10 ekstrakt grubunda sınır değeri aştığı belirlenmiştir. TBARS tüm gruplarda depolama süresince sınır değerin altında kalmıştır. İstatistiksel sonuçlara göre TBARS analizinde 12. günde, PD analizinde 15. günde, pH analizinde 15., 18. ve 21.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Eşme quince (Cydonia oblonga) extract on quality parameters of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) during 21 days of cold storage (4±2°C) was investigated. After applying ultrasound-assisted extraction to dried quince powder in ethyl alcohol at 50% concentration, alcohol was removed and the extract was obtained. The control group was soaked into an immersion solution without quince extract, the application groups were soaked into an immersion solution containing quince extract at rates of 5% and 10%. The phenolic content of the quince extract was determined as 3,090.75 mg GAE/L extract, the antioxidant capacity was 211.31 mmol AAE 100/ml extract and the percent inhibition was 90.39. Moisture was 75.21%, ash 1.33%, fat 1.58%, and protein 15.06% in rainbow trout. According to the pH analysis, it was determined that the limit value was exceeded on the 18th day in the control group and on the 21st day in the 5% extract group, and the limit value was not exceeded in the 10% extract group during storage. It was determined that the peroxide value exceeded the limit value in the control and 5% extract groups on the 12th day, and in the 10% extract group on the 21st day. TBARS remained below the limit value during storage in all groups.