Ayva (Cydonia oblonga Miller) fenolik bileşikleri ve diyet lifi fraksiyonlarının in vitro sindirim sürecindeki değişimleri
Chances of quince (Cydonia oblonga Miller) phenolic compounds and dietary fiber fractions during the in vitro digestion
  1. Tez No: 883246
  2. Yazar: SERAP BERKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tez çalışmasında ayva fenolik bileşikleri ve diyet lifi fraksiyonları ekstrakte edilerek karakterizasyonları yapılmış ve in vitro sindirim sürecindeki değişimleri incelenerek mikrodalga kurutma ile optimum şartlarında ayva dilimleri elde edilmiş ve sıcak hava kurutma yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Faktöriyel tasarım, en dik artış/azalış metodu ve merkezi tümleşik deneme tasarımından oluşan üç aşamalı metotla ayva fenolik bileşik ekstraksiyonu optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Optimum koşullarda elde edilen ayva fenolik ekstraktının α-glukozidaz, α-amilaz ve pankreatik lipaz inhibisyonu üzerinde etkili iken kolestrol esteraz, ksantin oksidaz ve lipoksigenaz enzimleri üzerinde herhangi bir inhibisyon aktivitesi göstermediği tespit edilmiştir. Ayva çözünen ve çözünmeyen diyet liflerinin asit, alkali ve enzimatik ekstraksiyon metotları ile elde edilerek teknofonksiyonel, biyoaktif ve yapısal özelliklerinin karşılaştırılması neticesinde asit yöntem ile elde edilen diyet liflerinden çözünen fraksiyonun fonksiyonel ve biyoaktif özellikler açısından daha üstün olduğu belirlenmiştir. Ayva fenolik bileşiklerinin ağız, mide, ince bağırsak, diyaliz ve kalın bağırsak aşamalarından oluşan in vitro sindirimi sonucu klorojenik asitin ince bağırsak ortamına göre kalın bağırsak fazı sırasında %80 oranında azalarak kafeik asite dönüştüğü belirlenmiştir. Çözünen diyet lifinin ince bağırsak sindirimi sırasında önemli düzeyde glukoz absorpladığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayva dilimlerinin pektin+CaCl 2 ile kaplanarak mikrodalgada kurutulması sıcak hava kurutmaya göre daha yüksek fonksiyonel özellikler sergileyerek, aroma bileşiklerini koruduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, quince phenolic compounds and dietary fiber fractions were extracted and characterized, and their changes in the in vitro digestion were examined, and quince slices were obtained under optimum conditions by microwave drying and compared with the hot air drying method. Optimization of quince phenolic compound extraction was performed with a three-stage method consisting of factorial design, steepest ascent/descent method and central composide design. It was determined that the quince phenolic extract obtained under optimum conditions was effective on α- glucosidase, α-amylase and pancreatic lipase inhibition, while it did not show any inhibitory activity on cholesterol esterase, xanthine oxidase and lipoxygenase enzymes. As a result of the comparison of technofunctional, bioactive and structural properties of quince soluble and insoluble dietary fibers obtained by acid, alkaline and enzymatic extraction methods, it was determined that the soluble fraction of dietary fibers obtained by the acid method was higher in terms of functional and bioactive properties. As a result of in vitro digestion of quince phenolic compounds consisting of mouth, stomach, small intestine, dialysis and large intestine stages, it was determined that chlorogenic acid decreased by 80% during the large intestine phase compared to the small intestine environment and turned into caffeic acid. It was concluded that soluble dietary fiber absorbed significant levels of glucose during small intestine digestion. It was concluded that drying quince slices in microwave by coating them with pectin+CaCl 2 exhibited higher functional properties than hot air drying and preserved aroma compounds.