Kuduz virusu farklı saha suşlarının hücre kültürü adaptasyonu ve nötralizasyon etkinliklerinin araştırılması
Investigation of cell culture adaptation and neutralization efficiency of different field strains of rabies virus
- Tez No: 791265
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ÇİĞDEM OĞUZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Viroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kuduz virusu hem insan hem de hayvan sağlığını direkt etkileyen, önemli ve son konakçısının ölümüyle sonuçlanan zoonotik bir enfeksiyöz ajandır. Hastalık Antartika kıtası dışında dünya genelinde bulunmakta olup, yoğunluk Afrika ve Asya kıtalarının çeşitli bölgelerinden yıllık olarak bildirilmektedir. İnsan Kuduz vakalarının hemen hemen çoğu enfekte köpeklerin ısırması sonucu meydana gelmektedir. Bu bağlamda, enfeksiyon zincirinin kırılması adına karnivorların aşılanması hayati öneme sahiptir. Gerçekleştirilen bu çalışma bir doktora tezi olup; ülkemiz orijinli Kuduz virusuyla enfekte hayvanlardan elde edilen saha suşlarının hücre kültürü adaptasyonlarının sağlanmasını ve izolat kazanımını hedeflemiştir. Elde edilen izolat; sahadan gelen Kuduz antikoru pozitif serum örneklerindeki nötralizan antikorları tanıyabilme yeteneği yönünden test edilmiş olup, sonuçların karşılaştırılmasında homolog suşlar yanısıra heterolog referenz suşlar da kullanılmıştır. Ayrıca hücre kültürüne adapte edilen suşların, adaptasyon sonrası kazanabilecekleri olası farklılıklarının tespiti için, hem monoklonal antikorlarla hem de Kuduz virusunun nükleoprotein (N) gen bölgesi yönünden dizin analizi yardımıyla araştırılması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 18 saha örneği, moleküler teknikler kullanılarak karakterize edilmiş olup, 3 adedinin hücre kültüründe üretimleri gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sayesinde ülkemiz orijinli Kuduz virusu saha suşlarının kazanımı gerçekleştirilmiş olup, ileride yapılacak aşı çalışmalarında kullanılabilecek izolatların saha serum örneklerinde nötralizasyon aktiviteleri de test edilmiştir. Böylelikle Kuduz enfeksiyonu için yerli aşı üretimine dayalı yeni araştırma projelerine hammadde temini konusunda önemli kazanımlar gerçekleştirilmiş olup, öncül araştırma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Rabies virus is a zoonotic infectious agent that directly affects both human and animal health, which is important and resulting in the death of final host. Disease; except the Antarctic continent, is found throughout the world, and the large scala of infection is reported annually from various parts of Africa and Asia. Most of the human rabies cases are caused by the bite of infected dogs. In this context, vaccination of carnivores is of vital importance for breaking the chain of infection. This study is a doctoral thesis; the aims of this study are to provide the adaptation of cell culture of straines obtained from rabies-infected animals originating from our country and to obtain isolate. The obtained isolate; against the Rabies antibody from the field will be tested for the ability to recognise neutralising antibodies in positive serum samples, the comparison of the results will be used homologous strains as well as heterologous reference strains. Besides, to determine the possible differences of the strains that will be adapted to the cell culture after the adaptation period, we will investigate both the monoclonal antibodies and the rabies virus by using the nucleoprotein (N) gene regions specific primers. In the study, 18 field samples were characterized using molecular techniques, and 3 of them were produced in cell culture. The results of this study are the preliminary research aiming to gain the isolates that can be used in future vaccination studies from the origin of our country. Thus, significant gains have been made in the supply of raw materials for new research projects based on domestic vaccine production for rabies infection, and it is a preliminary research.