Acil servise başvuran travma hastalarında mortaliteyi etkileyen faktörler
Factors affecting mortality in trauma patients admitted to the emergency department
  1. Tez No: 791302
  2. Yazar: FATMA DİLAN GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE ÖZLÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Küresel hastalık yükünde ve küresel ölüm oranlarında önde gelen konu başlıklarından birisi de travmadır. Travma, küresel ölüm oranının yaklaşık %10'unu ve küresel hastalık yükünün %16'sını temsil etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), travmaların önlenmesine ve tedavi yaklaşımlarına yönelik temel travma bakım kılavuzlarına yenilikçi yaklaşımların gereklilik olduğunu ifade etmektedir. Travmaya bağlı ölümlere yol açan sebeplerin belirlenmesi önlenebilir ölümlerin engellenmesinde hayati önem arz etmektedir. Çalışmamızla travma hastalarında mortalite sebebi olabilecek önlenebilir ve geliştirilebilir faktörlerin belirlenmesi ve düzeltilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the leading topics in the global burden of disease and global death rates is trauma. Trauma represents approximately 10% of the global death rate and 16% of the global burden of disease. The World Health Organization (WHO) states that innovative approaches to basic trauma care guidelines for trauma prevention and treatment approaches are needed. Determining the causes of death due to trauma is of vital importance in preventing preventable deaths. In our study, it is aimed to determine and correct preventable and improveable factors that may cause mortality in trauma patients.