Yeni teknoloji stratejileri ve gelişmekte olan ülkelere adaptasyonu
Recent technology strategies and adaptation to developing countries
- Tez No: 79133
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM ERDEM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Tezin amacı, teknoloji ve teknoloji politikalarının, gelişmekte olan ülkeler (Güney Kore, Tayvan, Hong Kong, Singapur, Hindistan ve Brezilya) ve Türkiye ekonomisinin gelişiminde oynadığın rolü ve önemini örneklerle açıklamaktır. Bunun için bu ülke ekonomilerindeki değişimler, teknoloji politikaları değişimlerine paralel olarak ele alınmıştır. Ekonomik gelişim ve teknoloji politikası ilişkisi tanımlanmaya çalışılarak, Türkiye için daha güçlü bir teknoloji politikasına ihtiyacı olduğu gösterilmek istenmiş ve bu yönde çeşitli öneriler üretilmiştir. Çalışmada öncelikle teknoloji tanımı verilmiş ve teknolojik süreç, bilimsel araştırmalar ile itme modeli ve insan gereksinimleri karşılama amaçlı çekme modelleri ile ele alınmıştır. Gelişmekte olan ülkelerin uluslararası endüstriyel üretim içerisindeki paylarını artırmaları, gelişmiş ülkeler ile aralarındaki farkın teknoloji üretimi ve kullanımı üzerinde odaklandığı, bu durumun teknoloji politikalarının önemini özellikte ön plana çıkardığı gözlemlenmiştir. Son yıllarda uluslararası rekabette önemli bir unsur olan teknoloji ve teknolojiye devlet desteği, haksız rekabeti engellemek amacıyla oluşturulan anlaşmalarla sınırlanmıştır. Bu durumun etkileri, olumlu ve olumsuz yönleri ile incelenmeye çalışılmıştır. Teknoloji geliştirmenin, özellikle uzun vadeli finansman ve yetişmiş insangücü ihtiyacı dolayısıyla gelişmekte olan ülkelerin önündeki en önemli teknoloji politikası sorunları olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle Türkiye için teknolojik faaliyetlerin finansmanını sağlayacak yasal düzenlemeleri hızla yapılması zorunluluğu vurgulanmıştır. Ayrıca, hergün değişen teknoloji ile revizyonu gereken teknoloji politikasını ancak iyi bir organizasyon ve kurumsallaşma yoluyla yürütülebilecektir. Çalışmada gelişmiş ülkeler (ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa ve Kanada) teknoloji politikaları açısından fikir vermeleri için ele alınmıştır.“Teknolojik gelişimin artan ivmesi, takip ederek yakalamayı imkansızlaştırır”görüşü çerçevesinde gelişmekte olan ülkelerin, diğer ülkelerin teknoloji politikaları deneyimlerini adapte eden bir tutum yerine özgün teknoloji politikaları üretmeleri zorunluluğu açıklanmaya çalışılmıştır. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This is a report on role of technology and technology policy in developing countries (South Korea, Taiwan, Hong Kong, Singapore, India and Brazil) and Turkish economy. Research is based on economical development related the technological developments. Definition of technology and technological process models that include scientific research pushing model and market needs pulling model, are given in this study. In last 30 years, developing countries increase their share in industrial production in world economy. Generation and usage of technology determines main gap between developed countries economies and developing countries economies. As a result of it, technology policy has became crucial for developing countries by the time. Encouragement of technological activity by governments is restricted by international agreements in some levels to prevent unfair competition. Impacts of these restrictions on developing countries are also examined in the study. Research and development activity as a main indicator of technological activity has two main problems in developing countries : finance and educated workforce. Especially in Turkey, legal framework has to be build immediately to start to solve financial problems of technology production. Also developing technology pushes to update the technology policy everyday and to realize that institutional and organizational structures become necessary. Developed countries (USA, Japan, Germany, UK, France, Canada) are also examined in the study to understand their technology policy. It is not possible to catch the developed countries, because of the nature of cumulative technological knowledge and acceleration of technological development. Main conclusion of the study that developing countries should produce their intrinsic technology policy instead of following the other successful policies because of changing environment of technology. IV