Hemşirelik son sınıf öğrencilerinin kanser hastalarında semptom yönetimine ilişkin öz yeterlilik durumlarının klinik karar verme becerilerine etkisi
The effect of nursing senior's self-efficacy on symptom management in cancer patients on clinical decision-making skills
  1. Tez No: 791335
  2. Yazar: İREM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ KUTLUTÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, hemşirelik son sınıf öğrencilerinin kanser hastalarının semptom yönetimine ilişkin öz yeterlilik durumunun klinik karar verme becerilerine etkisini belirlemek amacıyla ilişki arayıcı bir araştırma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de 2022-2023 akademik yılında Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bağlı yedi üniversitenin Hemşirelik Fakülteleri ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri Hemşirelik Bölümü'nde eğitim görmekte olan son sınıf Hemşirelik öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde tabakalı rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Ülkemizdeki yedi coğrafi bölge dikkate alınarak, her bir coğrafi bölgedeki en eski kurulan ve akademik kadrosu geniş olan fakültelerden biri seçilmiştir. Etik kurul izni ve üniversitelerden kurumsal izin alınmıştır. Her bir üniversiteden ulaşılması gereken katılımcı sayısı evreni bilinen örneklem yöntemi ile hesaplanmıştır. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgiler Formu, Klinik Performansta Öz-Yeterlik Ölçeği (KPÖYÖ), Hemşirelikte Klinik Karar Verme Ölçeği (HKKVÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın verileri“Google Forms”ile online ortamda toplanmıştır. Araştırmada t testi, tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA), Bonferroni, Tamhane's T2 testi kullanılmıştır. Sayısal ölçümler arasındaki ilişki için Pearson korelasyon analizinden ve ölçek güvenilirlik için ise Cronbach alfa değerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a relation-seeking research to determine the effect of nursing senior students' self-efficacy regarding symptom management of cancer patients on their clinical decision-making skills. The universe of the research consists of senior nursing students studying at Nursing Faculties and Health Sciences Faculties Nursing Departments of 7 universities affiliated with the Council of Higher Education (YÖK) in the 2022-2023 academic year in Turkey. A Stratified random sampling method was used in the selection of universities. Considering the 7 geographical regions in Turkey, faculties that are the oldest established and have the largest academic staff were selected for each region. Ethics committee permission and institutional permission from universities were obtained. The number of participants to be reached from each university was determined using the sampling method whose universe is known. The data was collected by the Personal Information Form, Clinical Performance Self-Efficacy Scale, and Clinical Decision-Making Scale in Nursing. The data of the research were collected online with“Google Forms”. In the study, t test, one-way analysis of variance (One Way ANOVA), Bonferroni, Tamhane's T2 test were used. Permissions for use of the scales were obtained via e-mail.Pearson correlation analysis was used for the relationship between numerical measurements and Cronbach's alpha value was used for scale reliability.