Yeni nesil opioidlerin bağımlılık tedavisinde kullanılan naltrekson ve metabolitinin analizleri için yenilikçi yaklaşımların geliştirilmesi
New perspectives for the determination of naltrexone and its metabolite used in the treatment of addiction for new generation opioids
- Tez No: 791371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜMÜŞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yeni psikoaktif maddelerden olan Opioid grubu bileşenlerin kullanımı (OUD) gittikçe büyüyen bir küresel problemdir. Bu bağımlılığın önüne geçmek için Naltrekson (NTX), son 50 yıldır yaygın olarak kullanılan bir opioid antagonistidir. Majör metaboliti olan 6-β-Naltreksol uzun biyoyararlanımı sayesinde Naltreksonun gösterdiği etkinin devamlılığını sağlar. Buna rağmen naltrekson ve ana metaboliti olan 6-β-Naltreksol için kullanılan ekstraksiyon yöntemleri ve analiz teknikleri halen çok sınırlıdır. Bu çalışma kapsamında sentetik biyolojik numuneler kullanılarak Naltrekson ve ana metaboliti(6-β-Naltreksol) için hassas, hızlı ve düşük tayin sınırlarına ulaşılabilen bir yöntem oluşturularak farklı kromatografik tekniklerle birlikte yeni analitik geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Geliştirilen LLE yöntemi, ICH Kılavuzlarına göre tamamen valide edilmiştir ve yöntemin LOQ değerleri sırasıyla 0,5 ve 0,3 ng/mL, yöntemin LOD değerleri NTX ve 6BNTX için 1 ng/ml bulunmuştur. Validasyon parametreleri optimize edilmiş yöntemin yeterince kesin ve doğru olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Opioids which are classified as new psychoactive substances that use disorder (OUD) is a growing global problem. To prevent this addiction, Naltrexone (NTX) is an opioid antagonist used for treatment that has been widely used for the last 50 years. Thanks to its long bioavailability, 6-β-Naltrexol, the major metabolite, ensures the continuity of the effect of Naltrexone. However, the extraction methods and analysis techniques used for naltrexone and main metabolite 6-β-Naltrexol are still very limited. In this study, it is aimed to develop new methodologies with different chromatographic techniques by creating a sensitive, fast, and low detection limit for Naltrexone and its main metabolite (6-β-Naltrexol) using commercial plasma. The developed LLE method was fully validated according to the ICH Guidelines and the LOQ of the method was 0.5 and 0.3 ng/mL respectively, LOD of the method was found 1 ng/ml for NTX and 6BNTX. The validation characteristics showed that the optimized method is precise and accurate enough.