Performans değerlendirmesinde çok kriterli karar verme yöntemleri ile sentez elektronik model
Synthesis electronic model with multi-criteria decision making methods in performance evaluation
  1. Tez No: 791377
  2. Yazar: GÖKHAN MİRZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Personel Değerlendirme Sistemleri, en basit haliyle çalışanların önceden belirlenmiş standartlar çerçevesinde amirleri tarafından doğru ve ilkeli bir şekilde sonuçlarının kayıt altına alındığı bir değerlendirme süreci olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri ise bir problemin çözümünde en iyi alternatifin seçilmesinde birçok faktörün değerlendirmeye alınması sayesinde kararın doğru bir şekilde alınmasına destek sağlayan yöntemler bütünüdür. Literatürde ÇKKV ve ÇKKV süreçlerini inceleyen ve bu yöntemlerle aynı problemlere farklı çözüm önerileri getiren birçok çalışma yapılmıştır. Çalışmaların bir bölümü söz konusu yöntemlerin tek olarak kullanılması ile ilgiliyken; bir bölümünde ise birden fazla ÇKKV yöntemi ortak olarak kullanılmış ve farklı çözüm alternatifleri üretilmiştir. ÇKKV yöntemleri problemin türü ve elde mevcut verilerin özellikleri ile birlikte karar vericiye destek sağlamakla birlikte çözüm alternatiflerini ortaya koyması açısından gelişen teknolojik ortamda artan bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışmasında yapılacak değerlendirme sürecinin sentez bir hale getirilmesi ve değerlendirmede büyük bir sorunsal olan objektiflik ve subjektiflik arasındaki geçişin sağlanmasına yönelik yeni bir bakış açısı elde edilmesi amaçlanmış, değerlendirme sürecinde ÇKKV yöntemleri ile birlikte elde mevcut gerçek verilerin de kullanılması ile yeni bir çözüm geliştirilmiştir. Yapılan çalışmada ÇKKV yöntemlerinden; TOPSIS, Swara, Entropi ve Analitik Hiyerarşik Proses kullanılmış, yetkinlik değerlendirmesi ile entegre hale getirilerek personel değerlendirmesinde yeni bir yöntem geliştirilmiş, bu yöntem kullanım kolaylığı açısından elektronik hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Personnel Evaluation Systems, in its simplest form, appear as an evaluation process in which the results of the employees are recorded in an accurate and principled way by their superiors within the framework of predetermined standards. Multi-Criteria Decision Making Methods are a set of methods that support the correct decision making by taking into account many factors in choosing the best alternative for solving a problem. There have been many studies in the literature examining MCDM and MCDM processes and suggesting different solutions to the same problems with these methods. While some of the studies are related to the use of the mentioned methods alone, in some of the studies, more than one MCDM method has been used jointly and different solution alternatives have been produced. MCDM methods have been increasingly used in the developing technological environment in terms of providing support to the decision maker with the type of problem and the characteristics of the available data, as well as revealing solution alternatives. In this thesis, it was aimed to synthesize the evaluation process to be made and to obtain a new perspective on the transition between objectivity and subjectivity, which is a major problem in evaluation, and a new solution was developed by using MCDM methods and existing real data in the evaluation process. In the study, among the MCDM methods; TOPSIS, Swara, Entropy and Analytical Hierarchical Process were used, a new method was developed in personnel evaluation by integrating it with competency evaluation, and this method was made electronic for ease of use.