Daha fazla korozyon korunması için çelik üzerine nano katmanlı PVD kaplamaların geliştirilmesi
Development of nano-layer PVD coatings on steel for more corrosion protection
  1. Tez No: 791452
  2. Yazar: HAFİZİTTİN HAKAN YUDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT PAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Korozyon metal ve alaşımlarının daha kararlı yapıda bileşik oluşturma eğilimleri nedeniyle, kimyasal ve elektrokimyasal reaksiyonlar sonucunda fiziksel, kimyasal ve mekanik özelliklerinde meydana gelen değişimlerdir. Sınırlı metal kaynağından ötürü korozyon metallerde ciddi kayıplara neden olmaktadırlar. Bu nedenle günümüzde korozyonu yavaşlatmak için birçok yeni teknik geliştirilmektedir. Bu tekniklerden biri koruyucu kaplama olup uygulama kolaylığı, düşük maliyeti ve ayarlanabilir anti-korozyon özelliklere sahiptir. Bu tez çalışması kapsamında, metallerdeki korozyonun önlenebilmesi için nano katmanlı kaplama yapısı oluşturacak materyallerin tespiti ve korozyon korumaya yönelik çoklu katmalı bir yapının oluşturulması amaçlanmıştır. Çoklu katmalar çinko, grafen, grafen oksit, indirgenmiş grafen oksit malzemeler kullanılarak TVA yöntemi ile alttaş olan düşük karbonlu çelik üzerine kaplamasının gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen kaplamaların alttaştaki fiziksel ve elektrokimyasal özelliklerinin korozyon üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Corrosion is the change in physical, chemical and mechanical properties as a result of chemical and electrochemical reactions due to the tendency of metals and alloys to form more stable compounds. Corrosion causes serious losses in metals due to limited metal resources. Therefore, many new techniques are currently being developed to slow down corrosion. One of these techniques is a protective coating, which has ease of application, low cost and adjustable anti-corrosion properties. Within the scope of this thesis, it is aimed to determine the materials that will form the nano-layer coating structure to prevent corrosion in metals and to create a multi-layered structure for corrosion protection. Multi-layered zinc, graphene, graphene oxide, and reduced graphene oxide materials were used to coat the substrate on low-carbon steel by the TVA method. The effects of the physical and electrochemical properties of the applied coatings on the substrate on corrosion were investigated.