Biyolojik çeşitlilik ve korunması konusunun öğretilmesinde istasyon tekniği kullanımının 9. sınıf öğrencilerinin akademik başarıları ve tutumları üzerine etkisi
The effect of using station technique in biodiversity and conservation subject to 9th grade students' academic achievement and attitudes
  1. Tez No: 485915
  2. Yazar: DUYGU KARA EKEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma Biyoloji dersinde 9. sınıf öğrencilerinin“Biyolojik Çeşitlilik ve Korunması”konusuna yönelik olumlu tutumlar geliştirmelerini sağlamayı ve yine bu konuda öğrencilerin akademik başarılarını artırmayı hedeflemektedir. Öğrencilerin olumlu tutum geliştirmelerini sağlarken hem de akademik başarılarını artırmalarını sağlamak için istasyon tekniği kullanılmıştır. Araştırma, 2015-2016 eğitim öğretim bahar yarıyılı, Ankara ilinin Şereflikoçhisar ilçesinde Tuz Gölü Anadolu Lisesi'nin 9. sınıf öğrencileri ile yapılmıştır. Lawson Mantıksal Düşünme Testi (LMDT) ile 9/A ve 9/B sınıflarının birbirine denk sınıflar olduğu görülmüştür (Deney grubunun testten aldığı aritmetik ortalama puanı 1,27; kontrol grubunun testten aldığı aritmetik ortalama puanı 1,26 olarak bulunmuştur.). 9/A sınıfındaki 30 öğrenci ile istasyon tekniği uygulamaları yapılırken; 9/B sınıfındaki 31 öğrenci ile düz anlatım yöntemi uygulamaları yapılmıştır. Dört haftalık bir uygulama sonrasında istasyon tekniği uygulamasının öğrencilerin çevreye yönelik tutumları ile ''Biyolojik Çeşitlilik ve Korunması'' konusuna yönelik akademik başarılarına etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. İstasyon tekniği ile ders işlemenin, öğrencilerin çevreye yönelik tutumlarında farlılık yaratıp yaratmadığını gözlemlemek için Çevreye Yönelik Tutum Ölçeği (ÇYTÖ) hem deney hem kontrol gruplarına uygulanmıştır. Deney grubu öğrencilerinin toplam çevresel tutum puanı 3.57; kontrol grubu öğrencilerinin toplam çevresel tutum puanı 2,55 olarak ölçülmüştür. Böylece istasyon tekniğinin öğrencilerin çevreye yönelik tutumları üzerine olumlu yönde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır. İstasyon tekniği ile ders işlemenin, öğrencilerin“Biyolojik Çeşitlilik ve Korunması”konusunda akademik başarılarında farklılık yaratıp yaratmadığını gözlemlemek için deney ve kontrol gruplarına Biyolojik Çeşitlilik Başarı Testi (BÇBT) uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin ön testten aldıkları aritmetik ortalama puanı 4,00 olarak ölçülmüş ve öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeylerinin benzer olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Deney grubunun son test puanı 10,52; kontrol grubunun son test puanı 6,90 olarak ölçülmüştür. Elde edilen verilere göre istasyon tekniği kullanımının öğrencilerin akademik başarısı üzerine olumlu yönde etki ettiği sonucuna ulaşılmaktadır. Ayrıca deney grubundaki öğrencilerin istasyon tekniğinden memnun kalıp kalmadığını gözlemlemek amacıyla İstasyon Tekniği Memnuniyet Ölçeği (İTMÖ) uygulanmıştır. Elde edilen verilere göre istasyon tekniğinden öğrencilerin memnun kaldığı, istasyon tekniğini sevdikleri ve beğendikleri sonucuna ulaşılmaktadır. Sonuç olarak Biyoloji dersinde“Biyolojik Çeşitlilik ve Korunması”konusunun öğretilmesinde istasyon tekniği kullanımının öğrencilerin akademik başarıları ve çevreye yönelik tutumları üzerine olumlu yönde etki ettiği; istasyon tekniğinden öğrencilerin memnun kaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims the development of 9th grade students' positive attitudes on 'Biodiversity and Conservation'. Again this study aims the increasing of 9th grade students'academic achievement on 'Biodiversity and Conservation'. The station technique is used fort he development of students' positive attitudes and the increasing of students' academic achievement in this study. This study is administered to 9th grade students in Tuz Gölü Anatolian High School in Şereflikoçhisar, Ankara in Spring semester of 2015-2016. It was found by The Lawson Logical Thinking Test that 9/A and 9/B classes are identical (Test score of experimental group is 1,27; test score of control group is 1.26.).Station technique is used for 30 students in 9/A. Lecture method is used for 31 students in 9/B. The effects of station technique is investigated on students' attitudes towards environment and students' academic achievement towardS 'Biodiversity and Conservation'. To find the effects of station technique on the (experimental and control groups) students' attitudes towards the environment is used Attitude Scale Towards the Environment (ASTE). Total environmental attitude score of experimental group is 3,57; total environmental attitude score is 2,55. As a result, station technique has an positive effect on the students' environmental attitudes. To find the effects of station technique on the (experimental and control groups) students' academic achievement towards the 'Biodiversity and Conservation' is used Achievement Test Towards the Biodiversity and Conservation (ATTBC). Achievement pretest results of experimental and control group are 4,00 points. Achievement final test result of experimental group is 10,52; achievement final test result of control group is 6,90. As a result, station technique has an positive effect on the students'achievement. To find the effects of station technique on the (experimental) students' satisfactions towards this technick is used Satisfaction Scale Towards Station Technik (SSTST). Data shows that, students are satisfied with the station technique and like the station technique. At last, using station technique in“Biodiversity and Conservation”has an positive effect on 9th grade students' academic achievement, environmental attitudes and students are satisfied with the station technique.