İstasyon tekniğinin ilköğretim 6.sınıf öğrencilerinin elektrik konusundaki akademik başarısına etkisi
The effect of station technique on the academic success of primary school 6th grade students in electricity
- Tez No: 929833
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ARSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin elektrik konusundaki akademik başarısına istasyon tekniğiyle yürütülen öğretimin etkisi incelenmiştir. İstasyon tekniğinin, öğrencilerin akademik performanslarını artırmadaki potansiyel rolünü anlamak amacıyla yarı deneysel bir desen kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, deney grubuna istasyon tekniği uygulanırken kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemleri ile ders işlenmiştir. İki grup arasındaki farkın belirlenmesi için, öğrencilere uygulanan akademik başarı testi sonuçları istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, istasyon tekniğinin uygulandığı deney grubundaki öğrencilerin elektrik konusundaki kavramsal bilgilerini daha derinlemesine anladıklarını ve bu bilgiyi daha etkili bir şekilde pekiştirdiklerini ortaya koymaktadır. Deney grubu öğrencilerinin, kontrol grubundaki akranlarına göre anlamlı bir şekilde daha yüksek başarı gösterdiği, ayrıca derslere daha yüksek ilgi ve motivasyonla katılım sağladıkları gözlenmiştir. Elektrik gibi fen bilimlerinin soyut konularını anlamakta zorlanan öğrencilerin, istasyon tekniğiyle işlenen derslerde kavramları daha somutlaştırdıkları ve öğrendiklerini pekiştirdikleri tespit edilmiştir. Sonuçlar, istasyon tekniğinin öğrencilerin yalnızca akademik başarılarını artırmakla kalmayıp, aynı zamanda derse karşı olumlu tutum geliştirmelerine ve öğrenme sürecine aktif olarak katılmalarına olanak tanıdığını göstermektedir. Bu bağlamda, fen bilimleri derslerinde, özellikle soyut ve kavramsal yoğunluğu yüksek konuların öğretiminde, istasyon tekniğinin etkili bir öğrenme stratejisi olarak değerlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of instruction conducted with the station technique on the academic achievement of 6th-grade elementary school students in the topic of electricity. A quasi-experimental design was used to understand the potential role of the station technique in enhancing students' academic performance. Within the scope of the research, the experimental group received instruction using the station technique, while the control group was taught using traditional teaching methods. To determine the difference between the two groups, the results of an academic achievement test administered to the students were analyzed through statistical methods. The findings indicate that students in the experimental group, where the station technique was applied, gained a deeper conceptual understanding of the topic of electricity and reinforced this knowledge more effectively. The experimental group students demonstrated significantly higher achievement compared to their peers in the control group and participated in lessons with greater interest and motivation. It was observed that students who found it challenging to understand abstract science concepts, like electricity, were able to make these concepts more tangible and reinforced their learning through lessons taught with the station technique. The results suggest that the station technique not only enhances students' academic performance but also fosters a positive attitude toward the subject and encourages active participation in the learning process. In this context, it is concluded that the station technique should be considered an effective learning strategy, especially for teaching abstract and conceptually dense topics in science courses.