Özel güvenlik görevlilerinin çalışma motivasyonlarının iş güvenliği performansları üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the work motivation of privatesecurity officers on the work safety performance
- Tez No: 791543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İhtiyaçlar hiyerarşisine göre güvenlik ihtiyacı; yeme, içme ve barınma gibi temel fizyolojik ihtiyaçlardan sonra gelmekte olup, insanlar fizyolojik ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra kendilerini sosyal, fiziksel, siyasal, hukuksal, psikolojik ve ekonomik olarak emniyette hissedecekleri bir ortamda bulunmak istemektedirler. Bu açıdan ele alındığında insanlar güvenli bir sosyal ve fiziksel çevreye sahip olmanın yanında can ve mal güvenliklerini sağlamak, sosyal güvenceye sahip bir işte çalışmak istemektedirler. Diğer taraftan çalışma alanları özellikleri ve alanda yapılan işin niteliğine göre çeşitli riskler taşımaktadır. Bu noktada iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının temel amacı, çalışanların meydana gelebilecek risk ve olumsuzluklardan korunmasıdır. Bunun için de öncelikli olarak çalışma alanının sağlıklı ve güvenli olması gerekmektedir. İyi bir güvenlik hizmeti için çalışma koşullarının da sağlıklı olması gerektiği düşüncesinden hareketle diğer güvenlik çalışanları gibi insanların güvenlik ihtiyacını gidermeye yönelik faaliyetler yürütmekte olan özel güvenlik personelinin iş yükü, çalışma koşulları ve fiziki çalışma şartlarının personelin ihtiyaçlarına uygun düzenlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı özel güvenlik personelinin çalışma motivasyonlarının iş güvenliği performansı üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmanın kavramsal bölümü literatürden yararlanarak hazırlanmış, ikinci aşamada ise Selçuk Üniversitesi kampüs alanında ve Tıp Fakültesi Hastanesinde görev yapan toplam 130 kişiye anket uygulanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli ve nicel araştırma modeli birlikte kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara dayanan betimleyici istatistikler sunulmuş, katılımcıların demografik verilerine göre gruplar arasında fark olup olmadığının araştırılması için ANOVA ve t-testi yapılmıştır. Çalışmada ayrıca regresyon analizine başvurulmuş, sonuçlar değerlendirilerek yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre çalışma motivasyonu yüksek olan çalışanların iş güvenliği performanslarının da yüksek olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
Security need according to the hierarchy of needs; comes after basic physiological needs such as food, drink and shelter and after meeting their physiological needs, people want to be in an environment where they feel safe socially, physically, politically, legally, psychologically and economically. From this point of view, people want to have a safe social and physical environment, as well as to ensure their life and property security and to work in a job with social security. On the other hand, it carries various risks depending on the characteristics of the work areas and the nature of the work done in the area. At this point, the main purpose of occupational health and safety studies is to protect employees from risks and negativities that may occur. For this, first of all, the working area must be healthy and safe. Based on the idea that working conditions should be healthy for a good security service, the workload, working conditions and physical working conditions of private security personnel, who carry out activities to meet the security needs of people like other security workers, should be arranged in accordance with the needs of the personnel. The aim of this study is to investigate the effect of work motivations of private security personnel on occupational safety performance. The conceptual part of the study was prepared by making use of the literature, and in the second stage, a questionnaire was applied to a total of 130 people working in the Selcuk University campus area and the Medical Faculty Hospital. Relational survey model and quantitative research model were used together in the research. Descriptive statistics based on the results obtained were presented, and the ANOVA and t-test was conducted to investigate whether there was a difference between the groups according to the demographic data of the participants. In the study, regression analysis was also applied, and the results were evaluated and interpreted. According to the findings, it has been observed that the occupational safety performance of the employees with high motivation to work is also high.