Sağlıklı bireylerde işitsel ve görsel duygusal uyaranların beyin salınımlarına etkisinin EEG yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the effects of auditory and visual emotional stimuli on brain oscillations in HEALTHY individuals by EEG method
- Tez No: 791595
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GÜNTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Fizyoloji, Psikoloji, Biophysics, Physiology, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Duyguların insan beynini nasıl etkilediğini, insan beyninin farklı duyguları anlamlandırmayı yaparken gösterdiği aktivasyonu anlamak için yapılan birçok araştırma bulunmaktadır. Literatürde duygusal resimler, yüz ifadeleri veya sesler kullanılarak olaya ilişkin osilasyon ve potansiyel çalışmaları bulunmaktadır. Fakat görsel ve işitsel duygusal uyarım arasındaki ayrım hala bilinmemektedir. Bu çalışma, görsel ve işitsel duygusal paradigmalar arasındaki Olaya ilişkin salınımları (ERO) ayırt etmeyi amaçlamaktadır. Bu bakımdan literatürde ilk olma özelliğine sahiptir. Bu araştırmada uluslararası işitsel (IADS) ve görsel (IAPS) duygusal uyaranlar birlikte kullanılarak EEG olaya ilişkin osilasyonlar yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmaya 18-35 yaş aralığında sağlıklı 20 katılımcı (11K, 9E) dahil edilmiştir. Duygusal uyaranlar işitsel ve görsel hoş olmayan, hoş olan ve nötral duygusal uyaranlar olarak uyarılma değerleri yakın tutularak valans değerlerine göre gruplandırılmıştır. Duygusal uyaranlar esnasında kişilerin EEG çekimi yapılmıştır. Uyaranlar sonrasında her katılımcıya tüm duygusal uyaranlar için hissettikleri valans ve uyarılma durumlarını Öz Değerlendirme Ölçeği (ÖDÖ) kullanarak puanlamaları istenmiştir. Duygusal uyaran farkının etkisini incelemek için açığa çıkan olaya ilişkin delta ve teta güç spektrumları ve faz kilitlenmesi analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many studies conducted to understand how emotions affect the human brain, and the activation of the human brain when making sense of different emotions. In the literature there are oscillation and potential studies which emotional pictures, facial expressions or sounds were used. But the distinction between visual and auditory emotional stimulation is still unknown. This study aimed to define differentiation between visual and auditory emotional paradigms on brain oscillations with using EEG Event-related oscillations (ERO). In this respect, it has the feature of being the first in the literature. In this study, international auditory (IADS) and visual (IAPS) emotional stimuli were used together Emotional stimuli were examined by the method of EEG ERO. Twenty healthy participants (11F, 9M) between the ages of 18-35 were included in the study. Emotional stimuli were grouped according to their valence values as auditory and visual unpleasant, pleasant and neutral emotional stimuli, keeping their arousal values close. During the auditory and visual emotional stimuli, EEG recordings of the participants were taken. After the emotional stimuli, each participant was asked to score the valence and arousal levels they felt for the auditory and visual emotional stimuli using the Self-Assessment Manikin (SAM). In order to examine the effect of the auditory and visual emotional stimuli differences delta and theta power spectra and phase locking analyzes were analyzed.