Üniversite öğrencilerinde anne baba tutumunun eş seçimi ve çift uyumuyla ilişkisi
The relationship between the parental attitude in university students with the choice of spouse and couple adjustment
  1. Tez No: 791612
  2. Yazar: TUFAN KESEBİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİŞAN BURAK YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma anne ve baba tutumlarının üniversite öğrencilerinin eş seçme stratejileri ile çift uyum üzerinde etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma modeli olarak tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 yılı eğitim öğretim yılında İstanbul ili sınırları içerisindeki İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler oluştururken, örneklem grubunu ise evren için tesadüfi olarak seçilen ayrıca araştırmaya katılmak için gönüllü olan 400 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verilerinin toplanmasında, 'Anne- Baba Tutum Ölçeği', eş seçme stratejilerini ölçmek için 'Eş Seçme Stratejileri Envanteri', evlilik uyumunu ölçmek için 'Çift Uyum Ölçeği' ve katılımcılara dair bilgiler için araştırmacı tarafından oluşturulan 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Toplanılan veriler SAS 9.4 programı kullanılarak iki kategorili değişkenler arasındaki ikili karşılaştırmalarda bağımsız gruplar arası t testi, üç veya daha fazla kategorili değişkenler arasındaki farklılıkları bulabilmek amacıyla Varyans Analizi (F testi) uygulanmıştır. Nicel tipteki değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Ölçek ve alt-boyutlarının güvenirlik katsayılarını hesaplamada Cronbach Alfa katsayısından yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucu doğrultusunda anne baba tutumlarının üniversite öğrencilerinin eş seçimi ile çift uyumu arasında etki gösterdiği görülmüştür. Üniversite öğrencilerinin anne baba tutumlarının çocukları üzerinde eş seçimi ile çift uyumu üzerinde anlamlı derecede farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to examine the effect of maternal and paternal attitudes on the mate selection strategies of university students and couple adaptation. For this purpose, the screening model was preferred as the research model. The sample of the research was composed of students studying at Gelişim University within the borders of Istanbul province in the academic year of 2022-2023, while the sample group was composed of 400 students who were randomly selected for the universe and volunteered to participate in the research. In the collection of research data, 'mom - and-pop attitude scale', peer selection strategies to measure Peer selection strategies Inventory, to measure marital adjustment 'Dual scale harmony' for the information created by the researcher and the participants 'personal information Form' has been used. SAS 9.4 data pooled pairwise comparisons between groups using a program between the two categories in the independent variables t-test, differences between variables in order to find three or more categories of analysis of variance (F test) was applied. Pearson correlation analysis was performed to Decipher the relationship between quantitative variables. Cronbach's Alpha coefficient was used to calculate the reliability coefficients of the scale and its sub-dimensions. According to the results of the research, it has been revealed that the attitudes of parents show an effect between the choice of a partner and couple Decency of university students. It has been concluded that the attitudes of parents of university students differ significantly on the choice of spouses on their children and on couple compatibility.