Reşat Nuri Güntekin'in üç romanında (Çalıkuşu, Acımak, Yeşil Gece) değerler eğitimi
Values of education in three novels of Reşat Nuri Güntekin (Çalıkuşu, Acımak, Yeşil Gece)
- Tez No: 791620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGÜL TÜRKMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bir toplumun uzun yıllar ayakta durabilmesini sağlayan temel unsur o milletin değerleridir. Bir durum karşısında değerler temel alınarak değerlendirme yapılmaktadır. Değerlerin toplumu etkileme ve yönlendirme gücü vardır. Yaptıklarının iyi veya kötü olduğuna bu ölçütlere bakarak karar verilebildiğine göre bir toplumu iyi yetiştirebilmenin ilk şartı değerlerin içselleştirilerek aktarımıdır. Değer aktarımı sayesinde toplumda belli bir karakter gelişimi sağlanması amaçlanmaktadır. Değerler ile karakter gelişimi arasında yakın bir bağlantı vardır, aynı zamanda toplumsal bağlılığı da sağlayacağından bağlılığın doğası da bu disiplinin temelini oluşturur. Kişinin değerlerinin ne olduğu karakter oluşumunun aldığı yönü etkilerken değerlerin belirgin ve net bir biçimde ortaya konması karakter gelişimine katkı sağlar. Karakter özellikleri, belirli şekillerde davranmamıza yol açan üzerimize kazınmış işaretlerdir. Karakter gelişimi sağlanırken değerlerin içselleştirilerek aktarımı, öğrencinin doğru ile yanlışı ayırt etmesine ve öz disiplin geliştirmesine destek olur. Değerler eğitimi, ilişkilere saygı, adalet, nezaket ve hoşgörü gibi toplumsal değerlere ilişkin erdemlerin kazanılmasını içermenin yanı sıra benlikle ilgili erdemlerin de kazanılmasıyla (içsel güç, öz disiplin, çaba ve azim) karakter oluşumuna katkı sağlar. Karakter eğitiminde sorumlu davranışı başlatan düşünme, olumlu değerler ve eylemlerin gelişimini kolaylaştırır. Olumlu karakter özellikleri, sağlıklı disiplinin ve iyi ilişkilerin temelini oluşturur ve sınıfta iyi iş birliğini teşvik eder. Okuma alışkanlıklarının da karakter gelişimi ve değerler eğitimi açısından önemli olduğu açıktır. Millî ve manevî değerlerin kazanılmasında ve okuyucunun ona göre bir kimlik kazanmasında edebi eserlerin önemli bir rolü vardır. Bu çalışma için seçilen Reşat Nuri Güntekin'in Çalıkuşu, Acımak ve Yeşil Gece isimli üç kitabındaki kahramanların ilke ve inançları için sonuna kadar mücadele eden öğretmenlerden seçilmiş olması, Reşat Nuri'nin eğitimci kimliğini vurgulaması bakımından önemli ve değerlidir. Araştırmanın amacı belirtilen romanların analizini yaparak, ele alınan değerleri, nasıl ve ne biçimde işlendiğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
What maintains the endurance of a society is their values. In a situation, judgments and evaluations are based on values. Values can effect and direct the society. As we can decide whether our behaviors are good or bad, first condition of raising a society is transition of internalization of values. Due to the transition a character development in society is aimed. Values and character development have a close relationship. At the same time, as it is also going to maintain society's adherence, nature of commitment creates the foundation of this discipline. Person's values affect the way they got their values and they are being distinct and clear contribute their character development. It helps the student's ability to distinguish between the right and wrong and also develop self-discipline. Species of character are signs that lead us to behave in a certain way. Values education not only includes the acquisition of virtues related to values such as respect for relationships, justice, kindness and tolerance, but also contributes to character formation by acquiring self-related virtues (internal strength, self-discipline, effort and perseverance). Positive character traits form the basis of healthy discipline and good relationships and encourage good collaboration in the classroom. It is clear that reading habits are also important in terms of character development and values education. Literary works have an important role in acquiring national and spiritual values and in gaining an identity according to the reader. Values education not only includes the acquisition of virtues related to values such as respect for relationships, justice, kindness and tolerance, but also contributes to character formation by acquiring self-related virtues (internal strength, self-discipline, effort and perseverance).