Çalıkuşu romanı üzerinde sentaks çalışması
The study of syntax on tde novel of Çalıkuşu
  1. Tez No: 234888
  2. Yazar: METİN KURUBAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAZIM KARABÖRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Reşat Nuri Güntekin'in Çalıkuşu adlı romanının ikinci baskısı esas alınarak yapılan bu çalışmada Türkiye Türkçesi dil bilgisinin cümle bilgisi dalı ile ilgili kapsamlı bilgiler verilmiş, başlıklarla ilgili olarak istisnalar, ayrıntılar ve romanda karşılaşılan farklılıklar göstermeye çalışılmıştır. Romandaki cümleler ve kelime grupları bu başlıklar için örnek olarak kullanılmıştır. Bu çalışma yapılırken dil bilgisi, cümle bilgisi, cümle ögeleri, cümle çeşitleri ve kelime grupları ile ilgili bilgiler kitaptan alınan cümlelerle incelenmiştir. Yapılan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kelime grupları ve grup içinde kelimenin çeşidi ele alınmış ve bunların cümle ögesi olarak çözümlemeleri yapılmıştır. İkinci bölümde cümlenin ögeleri incelenmiş, ögeyi oluşturan unsurlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise geniş bir şekilde cümle çeşitleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
On this studying, which is done according to second printing of Reşat Nuri Güntekin?s novel called by Wren, extensive informations about grammar of Turkey Turkish are given and exceptions, details and differences seen in novel about headings are studied to show. Sentences and word groups which are in novel are used as example for these headings. When this studying is made, informations about gramer, sentence information, sentence components, sentence sorts and word groups are examined with sentences taken from book. This studying consist of three parts. Word groups and word sort in group are taken up end their analysises as sentence component were done. Components of sentence are examined, the things which are constituted to component are taken up at second part. Sentence sorts are examined comprehensively at third part.