Geç ergenlerde sosyal medya kullanımı, sosyal karşılaştırma ve sosyal görünüş kaygısı arasında ilişkinin incelenmesi
Investigating of the relationship between social media usage, social comparison and social appearance anxiety in late adolescents
  1. Tez No: 791627
  2. Yazar: ASENA ESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDEH FARAJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmanın amacı geç ergenlik döneminde sosyal medya kullanımı (SMK), sosyal görünüş kaygısı (SGK) ve sosyal karşılaştırma (SK) değişkenleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Mevcut çalışmanın örneklemini 276 kadın (%64.6), 151 erkek (%35.4) olmak üzere 427 geç ergen birey oluşturmaktadır. Katılımcıların yaşları 18-24 aralığındadır ve hepsi sosyal medya (SM) kullanmaktadır. Veriler Sosyal Medya Kullanım Ölçeği (SMKÖ), Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ), Sosyal Karşılaştırma Ölçeği (SKÖ) ve Sosyodemografik Veri Formu kullanılarak toplanmıştır. SM ağlarından Whatsapp ve Instagram aracılığı ile katılımcılara ulaşılmış olup çalışma online ölçekler aracılığıyla uygulanmıştır. Verilerin analizi betimsel istatistikler, Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Gruplar T- Testi, Çoklu İleriye Doğru Doğrusal Regresyon tekniğinden yararlanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre SMK ve SK'nın SGK'yı yordayan önemli iki değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this article is to analyze the connection among these issues; use of social media (SM) in the period of late adolescence, social appearance anxiety (SAA), social comparison (SC), and some sociodemographic variables. The sample group of this search is composed of 427 late adolescent individuals, 276 women (%64.6), and 151 men (%35.4). The ages of participants are between 18-24 and all of them use social media. Data are collected using Social Media Usage Scale (SMUS), Social Appearance Anxiety Scale (SAAS), Social Comparison Scale (SCS) and Sociodemographic Data Scale. Participants have been reached through social media networks, WhatsApp and Instagram, the study is applied through online scales. Data analysis was made using descriptive statistics, Pearson Correlation Analysis, Independent Samples T-Test, Multiple Forward Linear Regression technique. According to the findings of the research, social media use and social comparison are two significant variables that predict social appearance anxiety.