İleri glokom olgularında yapısal ve fonksiyonel testler ile yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of structure-function relationship and factors influencing vision-related quality of life in advanced glaucoma
- Tez No: 791652
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM GÜRBÜZ KÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İleri Glokom Olgularında Yapısal Ve Fonksiyonel Testler ile Yaşam Kalitesinin Değerlendirilmesi Amaç: İleri glokom olgularında yapısal ve fonksiyonel test parametrelerinin birbiri ile olan ilişkisinin ortaya koyulması ve yaşam kalitesini etkileyen görsel faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya, primer açık açılı glokom tanılı, ileri glokomatöz hasarı olan 40 hastanın 40 gözü dahil edildi. Tüm hastalara tam oftalmolojik muayene ile birlikte 10-2 görme alanı testi (Humphrey HFA-II 720i Automated Perimetry, Carl Zeiss, Dublin, Kaliforniya, ABD), optik koherens tomografi (OKT) ve anjiyografi (OKT-A) tetkikleri (Avanti SOLIX SD-OCT with AngioVue Essential, Optovue, Fremont, Kaliforniya, ABD) yapıldıktan sonra Ulusal Göz Enstitüsü Görsel Fonksiyon Ölçeği-25 (NEIVFQ-25) uygulandı. Hastaların makula ve optik sinir başı (OSB) OKT ve OKT-A parametreleri ile en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), görme alanında ortalama deviasyon (MD) ve ortalama sensitivite (MS) değerleri arasındaki ilişki incelendi. Görece iyi ve kötü gören gözün EİDGK ve görme alanı parametreleri ile yaşam kalitesi ölçeği toplam skoru ve alt ölçek skorları arasındaki korelasyon değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Structure-Function Relationship and Factors Influencing Vision-Related Quality of Life in Advanced Glaucoma Purpose: To evaluate the association between structural and functional parameters and to identify visual factors influencing quality of life in patients with advanced glaucoma Methods: 40 eyes of the 40 patients with advanced primary open angle glaucoma were included in this cross-sectional study. Each patient underwent comperhensive ophthalmological examination, 10-2 visual field (VF) testing (Humphrey HFA-II 720i Automated Perimetry, Carl Zeiss, Dublin, Kaliforniya, ABD), Optic Coherence Tomography (OCT) and angiography (OCT-A) imaging (Avanti SOLIX SD-OCT with AngioVue Essential, Optovue, Fremont, California, USA) and completed the 25-item National Eye Institute Visual Function Questionnaire (NEIVFQ-25). The relationship between macula and optic nerve head (ONH) OCT, OCT-A parameters and BCVA, 10-2 VF mean deviation (MD), mean sensitivity (MS) were assessed. The correlations of the quality of life scores to the BCVA and the visual field loss of the better and worse-seeing eyes were investigated. A p-value of ≤0.05 was considered statistically significant.