Kimyasal gübre ve vermikompost uygulamalarının kişniş (Coriandrum sativum L.)bitkisinin bazı tarımsal özellikleri ve uçucu yağ oranına etkileri
Effects of chemical fertilizer and vermicompost applications on some agricultural properties and essential oil ratio of coriander (Coriandrum sativum L.)plant
  1. Tez No: 791679
  2. Yazar: MEHMET KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN ÖZYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, kimyasal gübre ve vermikompost uygulamalarının kişniş bitkisinin bazı tarımsal özellikleri ve uçucu yağ oranına etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Diyarbakır ili Eğil ilçesinde 2020 yılında yürütülmüştür. Tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı kurulan çalışmada, kimyasal gübre ve vermikompostun farklı kombinasyonları olmak üzere toplam 11 konu araştırmanın konusunu oluşturmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, kimyasal gübre ve vermikompost uygulamalarının kişniş bitkisinde toplam dal sayısı, bin tane ağırlığı ve uçucu yağ oranı üzerine etkisi istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
EThis study was carried out to determine the effects of different combinations of chemical fertlizer and vermicompost on yield and essential oil ratio in coriander plant. The research was carried out in Diyarbakir province, Eğil district, located in the Southeastern Anatolia Region of Türkiye, in 2020. A total of 11 subjects, different combinations of chemical fertlizer and vermicompost, formed the subject of the study in the study, which was established with 4 repetitions according to the randomized blocks trial design. According to the results of the research, the effect of chemical fertilizer and vermicompost aplications on total branch number, thousand seed weight and essential oil ratio in coriander plant were statistically insignificant.